Studnia z figurą św. Floriana w Cieszynie
„Pozostałość dawnego systemu zasilania miasta w wodę. Pierwotnie drewniana, od 2 poł. XVI w. kamienna. Kamienną figurę św. Floriana na czworobocznym postumencie pośrodku ośmiobocznej sadzawki wykonał prawdopodobnie W. Donay w 70. latach XVIII w.”
Figura: Barokowa figura ustawiona na masywnej, kowadełkowej stopce z bokami zdobionymi kartuszami. We frontowym kartuszu herb Cieszyna, w tylnym herb Śląska Cieszyńskiego. Na lewym boku w kartuszu data 1779. Święty Florian kroczy w stroju żołnierza, lewą ręką trzymając zwiniętą chorągiew. W prawej ręce trzyma kubeł z wodą, którą gasi mały domek stojący u stóp świętego.
Postument: Podstawa w formie słupa zatopionego w basenie fontanny. Boki podstawy zdobione profilowanymi płycinami z wyciętymi narożnikami. Pośrodku wysokości podstawy wyprowadzone są wyloty fontanny. Na nich metalowe wieszaki na kwiaty, które zasłaniają dużą część podstawy. Podstawa zwieńczona wielowarstwowym, kwadratowym cokołem. Kolejne warstwy gzymsu rozszerzają się ku górze zmiennymi, głównie esowatymi profilami. Cokół ma formę wazonu, z delikatnie profilowanymi płycinami na bokach. Krawędzie płycin łączą się w dole i w górze rodzajem kokardek. Gzyms cokołu łączy się ze stopką figury.
Otoczenie: Figura stoi pośrodku fontanny. Fontanna usytuowana pośrodku rynku.
Uwagi: Twórcą figury jest Wacław Donay.
Źródło: peuk.fiiz.pl