Zespół Klasztorny Bonifratrów w Cieszynie

Nr w rejestrze zabytków:
209/60 z 02.03.1960; A-241/77 z 15.12.1977
Aktualna funkcja: Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Data powstania obiektu: 1697 r.
Opis
Zespół został ufundowany przez marszałka ziemskiego Księstwa Cieszyńskiego Adama Borka dla Bonifratrów sprowadzonych do Cieszyna w 1696 r. Świątynię wzniesiono w latach 1697–1718 w stylu klasycystycznym. Wewnątrz znajduje się późnobarokowy ołtarz główny.

Zespół klasztorny składa się z budynku kościoła i gmachu klasztoru, które tworzą razem zwarty czworobok. Świątynia jest budowlą halową wzniesioną na rzucie prostokąta. Jej nawa główna jest trójprzęsłowa, nakryta kolebkowym sklepieniem z lunetami. Prezbiterium o szerokości jednego przęsła oddziela od nawy mur tęczowy. Podział nawy akcentują filary połączone arkadowymi łukami, w których znajdują się półkoliste okna. Po prawej stronie kościoła są one częścią galerii łączącej kościół z klasztorem. W kruchtach pod wieżą znajdują się kaplice.

Do kościoła wiedzie portal z trójkątnym przyczółkiem, fasadę zdobią gzymsy, pilastry i obramowania okien. Wieża jest zwieńczona hełmem namiotowym, częściowo przesłonięta przez mur parawanowy i attykę frontowej ściany kościoła.

Wnętrze kościoła reprezentuje styl barokowy. Na szczególną uwagę zasługują w nim:

  • późnobarokowy ołtarz główny będący dziełem Jerzego Lehnerta z Opawy, z godłem zakonu Bonifratów (jabłko granatu), rokokowymi dekoracjami i figurami św. Elżbiety i św. Jadwigi – wykonany przez Jerzego Lehnerta z Opawy;

  • dwa późnobarokowe ołtarze boczne: z lewej strony ołtarz św. Jana Bożego z rzeźbami św. Jana Nepomucena i św. Jana Sarkandra, z prawej strony – ołtarz św. Jana Grande z rzeźbami św. Augustyna i św. Karola Boromeusza;

  • barokowy obraz przedstawiający Wniebowzięcie Matki Boskiej namalowany w I poł. XVIII w. przez Ernesta Bayera;

  • rokokowa ambona z posążkiem Archanioła Michała, na którą prowadzą schody znajdujące się wewnątrz muru świątyni;

  • polichromia namalowana w latach 1978–1979 przez P. Jakubczyka z Krakowa.

W klasztorze znajduje się cenny księgozbiór złożony z około 3000 woluminów, będący najstarszą zachowaną kolekcją biblioteczną w Cieszynie. Znajduje się w nim kilkanaście druków z XVI i XVII w.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Historia cieszyńskiego klasztoru zaczęła się w 1694 r., kiedy to marszałek polny cieszyński Adam Borek – spodziewając się rychłej śmierci – zapisał w testamencie swoje posiadłości wrocławskim Bonifratrom, zobowiązując ich do wybudowania w Cieszynie szpitala, w którym znajdą pomoc i opiekę mieszkańcy okolicznych miejscowości, zwłaszcza najubożsi. Wówczas rozpoczęto budowę klasztoru, kościoła i szpitala na 12 lóżek, którą kierował ojciec Klemens Mentzl. Projekt przygotował wrocławski architekt Michał Klein. Bracia sprowadzili się do Cieszyna już w 1700 r. Sama budowa, rozpoczęta w 1697 r., została natomiast ukończona w 1718 r. W 1719 r. bracia założyli funkcjonującą do dziś aptekę. Leżący poza murami miejskimi kościół szczęśliwie uniknął katastrofalnych pożarów miasta.

W okresie Rzeczypospolitej i przez cały czas zaborów konwent należał do prowincji austriackiej.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i reaktywowaniu w 1922 r. prowincji polskiej przeorem klasztoru został Michał Buhl, który przejął klasztor od prowadzących go dotychczas braci Czechów. Od razu przystąpił on do koniecznego remontu i modernizacji zabytkowego gmachu, uzupełnienia wyposażenia szpitala oraz zagospodarowania zaniedbanego i zdewastowanego w czasie działań wojennych klasztornego majątku. Zajął się również uporządkowaniem bogatego archiwum i biblioteki.

Rozwój cieszyńskiego szpitala i konwentu przerwał wybuch II wojny światowej. W listopadzie 1939 r. Niemcy zlikwidowali szpital i nakazali braciom opuszczenie klasztoru w ciągu trzech dni. W bonifraterskim kościele odprawiono ostatnią mszę św., a Najświętszy Sakrament przeniesiony został do kościoła parafialnego. W opuszczonym przez braci klasztorze zorganizowano obóz dla Niemców z Wołynia i Besarabii, później była tu siedziba miejscowej Hitlerjugend i koszary dla wojska. W kościele wyświetlano filmy propagandowe.

Po wojnie bracia powrócili do Cieszyna i zaczęli od podstaw organizować swoją działalność. Po dokonaniu niezbędnych remontów w lipcu 1946 r. odbyło się poświęcenie uruchomionej części szpitala i apteki, a kościół znów wypełnili wierni. Wielkie zasługi w tym pierwszym najtrudniejszym dla klasztoru okresie położyli ojcowie Metody Cichy i Salezy Jasik.

W 1950 r. apteka i gospodarstwo zostały upaństwowione, szpital zaś, po podpisaniu umowy z „Caritasem”, został przekształcony w Dom Pomocy Społecznej, w którym przebywało 120 pensjonariuszy.

W 1968 r. przeor Roman Dziekan przeprowadził generalny remont klasztoru. W zaadoptowanych do tego celu pomieszczeniach znalazł swoje miejsce nowicjat przeniesiony z krakowskiego konwentu w 1973 r., który funkcjonował tutaj do 1994 r.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

plac ks. Józefa Londzina 1
43-400 Cieszyn
place
49.7503012558471, 18.6348992586136Skopiowano do schowka
N49º45'1.085", E18º38'5.637"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.