Drewniany kościół pw. św. Marcina w Ćwiklicach
28/485 z 28.04.1948; A-432/60 z 18.03.1960
W miejscowości Ćwiklice w powiecie pszczyńskim znajduje się drewniany, barokowy kościół pw. św. Marcina biskupa Tours. Pochodząca z przełomu XVI i XVII wieku świątynia, będąca budowlą o konstrukcji zrębowej, później była przebudowywana i kryje w części głównej późnobarokowe ołtarze oraz XVII-wieczną polichromię, a także szczególnie cenny, gotycki tryptyk w kaplicy bocznej. Obiekt stanowi część Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
Historia kościoła w Ćwiklicach sięga czasów znacznie dawniejszych niż stojący tu dzisiaj obiekt - pierwsze bowiem wzmianki o tutejszej świątyni pochodzą z roku 1326. Mogła więc ona zostać wzniesiona na przełomie XIII i XIV w. Obecna powstała na zrębach tamtej budowli na przełomie XVI i XVII w. W wyniku dwóch przebudów, XVIII-wiecznej i dokonanej na przełomie XIX i XX stulecia, sylwetka kościoła zmieniła się nieco. Orientowana budowla ma konstrukcję zrębową. Nawa posiada plan czworokąta, a od strony południowej przylega do niej dobudowana później kaplica. Przy prezbiterium powstała kruchta oraz zakrystia. Dwuspadowe dachy nad nawą i prezbiterium pokryte zostały gontem. Wieża o konstrukcji słupowej, która w dolnej partii wtopiona została w korpus budowli, nakryta baniastym hełmem, przylega do kościoła od zachodu. Przy wejściu do świątyni umieszczone zostały tablice ku czci parafian poległych w I wojnie i powstaniach śląskich. W wystroju, pochodzącym z połowy XVIII w., znajdują się trzy późnobarokowe ołtarze. W głównym namalowany został patron kościoła, św. Marcin. Do ołtarza należą także rzeźby świętych Wojciecha i Stanisława. W ołtarzach bocznych ujęte zostały w malowidłach Ukrzyżowanie oraz Matka Boża, którym towarzyszą rzeźby świętych. Cennym zabytkiem jest znajdujący się w kaplicy bocznej XV-wieczny, gotycki tryptyk. W części środkowej znajduje się wyobrażenie Matki Bożej z Dzieciątkiem, zaś na awersach postaci świętych: Jana Chrzciciela, Jakuba Starszego, Małgorzaty i Doroty. XVII-wieczne drzwi do kaplicy pochodzą z poprzedniego kościoła. Interesująca jest polichromia z końca XVII w., zasłonięta jednak współczesnym odeskowaniem. We wnętrzu kościoła znajduje się również XVII-wieczna chrzcielnica.
Źródło: sad.slaskie.travel
Ćwiklice zostały założone na prawie niemieckim w XIII w. Ich nazwa pochodzi prawdopodobnie od nazwiska właściciela – „Ćwikła”. Jako wieś prywatna, Ćwiklice wielokrotnie zmieniały swoich właścicieli. Jednym z nich, pod koniec XIX w., był książę Pszczyński Jan Henryk XI.
Parafia pw. św. Marcina powstała przed 1326 r. i wchodziła w skład dekanatu oświęcimskiego, a później pszczyńskiego. Historycznie jest ściśle związana z Pszczyną. Pierwszy kościół parafialny został tutaj wzniesiony prawdopodobnie już w XIV w. Przetrwał on do końca XVI lub początku XVII w., kiedy to zbudowano obecną świątynię. W XVIII w. poddana została ona znacznej przebudowie, która nadała jej dzisiejszy kształt.
Źródło: peuk.fiiz.pl