Krzyż - Boża Męka (ul. Męczenników Oświęcimskich)

Data powstania obiektu: 1863 r.

Postument: Sześcienna podstawa z zamurowaną, kwadratową tablicą inskrypcyjną. Podstawa zwęża się potrójnym profilem w cokół. Cokół z trzema figurami, opasany w górze wąską listwą. Pod nią wyryta (zapewne wtórnie) data 1863. Gzyms w postaci odwrotnego grzyba opartego na trzech kwadratowych płytkach.

Figury: Trzy postacie na przedniej i bocznych ścianach cokołu. Na przedzie Matka Boża, na lewym boku najbardziej zniszczona postać, zapewne świętego Jana Ewangelisty. Na prawym boku święta Zofia, przedstawiona w koronie, z trojgiem dzieci u stóp. Matka Boża i święta Zofia z dłońmi splecionymi na podołku, święty Jan z opuszczoną lewą ręką.

Krzyż: Krzyż z krótkimi ramionami zakończonymi w strzałkę. Figura Chrystusa pełna, z zaciśniętymi dłońmi (lewa dłoń zniszczona). Na górnej belce kamienny kartusz w układzie pionowym, łamany, z podwiniętą dolną krawędzią, z głęboko wyrytym skrótem INRI.

Otoczenie: Krzyż, otoczony ozdobnym metalowym płotkiem, stoi na skraju pola, pod lasem. Brak dojścia do krzyża. Otoczenie zarośnięte trawą.

Źródło: przydrozne.eu

Zaktualizowano 5 lat temu

Dane teleadresowe

Męczenników Oświęcimskich
43-229 Ćwiklice
place
49.970748, 19.020232Skopiowano do schowka
N49º58'14.693", E19º1'12.835"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Przybliżona pozycja GPS
Miejsce/obiekt, którego dokładna pozycja nie jest ostatecznie ustalona (np. grób na rozległym cmentarzu, bez dokładnie określonej lokalizacji na tym cmentarzu).
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).