Krzyż - Boża Męka (ul. Katowicka)

Data powstania obiektu: 1905 r.

Postument: Podstawą szerokiego postumentu jest kamienna ława zwężająca się przy górnej krawędzi esowatym profilem (sima bazy). Na niej masywny postument. W wyciętych przednich narożnikach postumentu umieszczono gładkie kolumny z klasycznymi bazami i prostokątnymi kapitelami zdobionymi dużymi półrozetami kwiatowymi. Na froncie postumentu duża, profilowana płycina, która wraz z wygięciem gzymsu tworzy wzór arkady. W płycinie relief przedstawiający Chrystusa modlącego się w Ogrójcu. Po bokach lekko zarysowane drzewa gaju oliwnego. W tylnej części postumentu takie same kolumny, a pośrodku niekompletna inskrypcja fundacyjna: Erectum A.D. 1905 / Post Obitum Rev. Cons Hugonis Ili…. Postument zwieńczony gzymsem o szerokim wygięciu, podkreślonym grubym wałkowym profilem.

Figury: Na gzymsie postumentu trzy postacie na dwuwarstwowych stopniach. Przy lewym boku krzyża modląca się Matka Boża z pochyloną głową. Po przeciwnej stronie św. Jan Ewangelista wpatrujący się w górę, z rękami splecionymi na brzuchu. Pod krzyżem Maria Magdalena. Zrozpaczona, klęczy bokiem do krzyża, z jedną ręką na piersiach, drugą opartą o dzban.

Krzyż: Krzyż prosty. Figura Chrystusa pełna, wygięta, z otwartymi dłońmi. Na górnej belce kartusz INRI, w układzie poziomym, w formie skośnie ułożonego zwoju zwiniętego poza krawędzią krzyża.

Otoczenie: Krzyż stoi w centrum cmentarza, na skrzyżowaniu głównych alei, w cieniu starych dębów.

Źródłó: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 5 lat temu

Dane teleadresowe

Katowicka
43-200 Pszczyna
place
49.983145, 18.949158Skopiowano do schowka
N49º58'59.322", E18º56'56.969"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).