Pamiątkowy obelisk Wojtyłów na cmentarzu w Czańcu
Szczególnym miejscem związanym z Janem Pawłem II są oczywiście Wadowice, w których przyszły papież przyszedł na świat i spędził swoje dzieciństwo i wczesną młodość. Niezwykłym miejscem jest jednak także położony na terenie województwa śląskiego Czaniec, z którym jak sam mówił, „związany był przez swoich przodków”.
Pamiątkowy granitowy obelisk rodziny Wojtyłów znajduje się na czanieckim cmentarzu, zaraz przy wejściu. Umieszczone jest na nim drzewo genealogiczne rodu Wojtyłów. Napis na tablicy głosi: „jestem związany z parafią czaniecką przez moich pradziadów” – są to słowa wypowiedziane przez Karola Wojtyłę 23 maja 1974 r. Obelisk został uroczyście odsłonięty w 2003 r., na miesiąc przed srebrnym jubileuszem pontyfikatu papieża Polaka.
Na czanieckiej nekropolii pochowani byli pradziadkowie Karola Wojtyły: urodzony w 1788 r. Bartłomiej (prapradziadek), Franciszek (ur. 1826 r., pradziadek) oraz jego żona Franciszka z domu Gałuszka (prababcia). Niestety miejsce ich pochówku nie zachowało się do dnia dzisiejszego, jednak pamięć o nich zachowana jest w księgach parafii pw. św. Bartłomieja.
Obelisk Wojtyłów nie jest jedynym miejscem poświęconym tej rodzinie. W kościele parafialnym od 1994 r. znajduje się tablica upamiętniająca pochodzenie rodziny Ojca Świętego, której poświęcenia dokonał ks. biskup Tadeusz Rakoczy. Sama świątynia, jak i parafia rodziny Wojtyłów, to także zabytek nierozerwalnie związany z papieżem Polakiem. W jej murach bowiem spędzali oni swój czas na modlitwie. Pamiętać bowiem należy, że czaniecki kościół, choć wzniesiony dopiero w latach 1922–1924 składa się także ze starszej części – wieży – wzniesionej jeszcze w XVIII w. (1767 r.), a więc w czasach pamiętających Bartłomieja, Franciszka i Franciszkę, a także Karola Wojtyłów. Zabytkowe jest także wnętrze czanieckiej świątyni, w którym podziwiać można jego elementy, które zdobiły kościół za czasów Wojtyłów. Najważniejszym jest znajdujący się w ołtarzu głównym, czczony od XVI w. obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, nazywany Panią Czaniecką. Został on wykonany na desce pokrytej złotym tłem i jest wzorowany na obrazie Matki Boskiej z Piekar Śląskich. W kościele na uwagę zasługują ponadto: tabernakulum w stylu rokoko, barokowe posągi Apostołów i aniołków w ołtarzu głównym, ciekawe ołtarze boczne, ambona oraz kamienna chrzcielnica datowana na 1617 r., a także dwa konfesjonały w stylu późnobarokowym.
Warto także dodać, iż Jan Paweł II został w 2000 r. honorowym obywatelem gminy Porąbka. Uroczystość nadania tego zacnego tytułu odbyła się 11 listopada podczas sesji Rady Gminy, a poprzedzona została mszą św. odprawioną w intencji papieża pod przewodnictwem księdza infułata Kazimierza Sudera.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Kiedy na świat przyszedł Karol Wojtyła, ród Wojtyłów figurował w księgach parafialnych beskidzkiej wsi Czaniec już od czterech pokoleń. Wojtyłowie należeli do parafii pw. św. Bartłomieja i to w jej księgach widnieją najstarsze zapisy o rodzie. Prapradziadek Jana Pawła II – Bartłomiej – urodził się w 1788 r., jego syn – Franciszek, zasłynął w okolicy, jako radny gminy i sędzia pokoju. Syn Franciszka – Maciej Wojtyła – po kilkunastu latach opuścił Czaniec i przeprowadził się do pobliskiej wsi Lipnik. W 1879 r. żona Macieja – Anna – urodziła pierworodnego syna Karola, przyszłego papieża Jana Pawła II.
Wojtyłowie więc, jak widać, związani byli z tutejszą parafią już od bardzo dawna. Ich macierzystym kościołem był ten wzniesiony z fundacji Franciszka Czernego, który jednak nie doczekał ukończenia rozpoczętej w 1764 r. budowy. Jego dzieło kontynuował więc Piotr Małachowski, który do powstałej już wcześniej wieży (zachowanej do dnia dzisiejszego) dobudował drewnianą nawę. W tej właśnie świątyni modlili się Wojtyłowie, tutaj przyjmowali oni również sakramenty święte.
Źródło: peuk.fiiz.pl