Pałac w Czekanowie
Budynek murowany, z cegły, otynkowany, na planie zbliżonym do prostokąta. Fasada (elewacja pd) 10-osiowa, niesymetryczna, z centralnym 3 osiowym ryzalitem i reliktem pięciobocznej wieży wyrastającej z korpusu w narożniku pd.-wsch. Trzykondygnacyjny, nakryty płaskim dachem. W narożach zachowane resztki boniowań, przy oknach pozostałości gzymsów, pomalowane kolorowymi farbami. Elewacja ogrodowa 9-osiowa, z 3-osiowym ryzalitem, elewacja wsch. 5-osiowa, z pozornym ryzalitem na wysokości 2 i 3 kondygnacji, elewacja zach. 4-osiowa, ze znacznym 2-osiowym ryzalitem.
Budynek stanowi własność wspólnoty mieszkaniowej, wcześniej należał do PGR.
Wokół pozostałości parku krajobrazowego o pow. 2,3 ha z 2 poł. XIX w. z ciekawymi okazami starodrzewia, m.in. lipa drobnolistna, 2 dęby szypułkowe. W pobliżu resztki zdewastowanych zabudowań gospodarczych.
Źródło: palaceslaska.pl
Dwór przebudowany na pałac w stylu neorenesansu niderlandzkiego w 1878 przez Karola II von Raczeck (1855-1913), żonatego z Marią Dorotą von Madeyski (1836-1888). Nad wejściem znajduje się okazały kartusz z herbami Karola III Kraffta Arweda von Raczeck (1882-1914) i jego żony hrabiny Eleonory von Oriola (1857-1932), pierwszych mieszkańców pałacu po przebudowie. Obiekt zdewastowany architektonicznie przez usunięcie spadzistych dachów, szczytów i wież w 1964.