Stacja Muzeum Czernichów
Tu łączy się miłość do kolei z pasją kolekcjonerską. Stacja Muzeum Czernichów Główny została stworzona przez Roberta Stefaniuka, który ocalił od zniszczenia zabytkowy tabor. To wycieczka nie tylko dla miłośników wagonów, lokomotyw i podróży.
Stacja Muzeum Czernichów Główny zabiera pasażerów w podróż sentymentalną. Znajdziecie tu między innymi zabytkowe lokomotywy spalinowe, wagony oraz infrastrukturę kolejową: semafory kształtowe, tarcze ostrzegawcze i manewrowe, żurawia do nawadniania parowozów. Całość zaaranżowano w pięknym ogrodzie, z ogromną dbałością o szczegóły i stylistykę. Właściciel chętnie oprowadza po muzeum i prezentuje eksponaty, opowiadając o ich losach i przeznaczeniu. Zgromadzony tabor pozwala na poznanie historii kolei wąskotorowej w Polsce od lat 40-tych XX wieku. Ważne jest to, że to żywe muzeum; można tu wejść do kabiny lokomotyw, uruchomić niektóre z nich, posłuchać dźwięku ich pracy i dotknąć żywej historii. Zgromadzono tu też wiele eksponatów związanych z koleją z całego świata. Po zwiedzaniu można skorzystać z przejażdżki drezyną, odpocząć przy aromatycznej kawie, a najmłodsi znajdą tu wiele dodatkowych atrakcji. Muzeum znajduje się 25 kilometrów od Krakowa, tuż przy Wiślanej Trasie Rowerowej.
W skład kolekcji zgromadzonej na terenie Stacji wchodzą:
- Lokomotywa Gmeinder - 600 mm
- Lokomotywa 2WLs50 - 750 mm
- Lokomotywa WLs40 - 600mm
- Lokomotywa Gls30 - 550 mm
- Lokomotywa Ls40 - 1435mm
- Lokomotywa Lyd2- 1000 mm
- Lokomotywa Lyd1 - 750 mm
- Lokomotywa Wls75 - 785 mm
- Lokomotywa LDI-45 - 750 mm
- Wagon towarowy Kddx - 1000 mm, 750 mm, 600 mm
- Wagony pocztowo-bagażowe Brankard - 1000 mm
- Wagon samojezdny Diema - 600 mm
- Wagon samowyładowczy - 1000 mm
- Wagon pocztowy Fhi - 600 mm
- Wagon platforma - 1000 mm
- Drezyna - 600 mm
- a także żuraw wodny do nawadniania parowozów, semafory kształtowe, kształtowe tarcze manewrowe i ostrzegawcze, szlabany kolejowe, koło parowozu, nastawnia itp.
Źródło: visitmalopolska.pl / bliskokrakowa.pl