Galeria rzeźb Bronisława Chromego w Krakowie
W latach 70. przy ulicy Krańcowej wybudowano w czynie społecznym muszlę koncertową według projektu Janusza Lityńskiego. Gdy po kilku latach przedsięwzięcie okazało się niewypałem, za sprawą wandali budowla popadła w ruinę i stała się miejscem nieprzyjemnym i niebezpiecznym. Wreszcie podjęto uchwałę o jej likwidacji.
Bronisław Chromy, który brał udział w pracach nad muszlą koncertową, nie chciał pozwolić na jej zniszczenie. Postanowił ją uratować i zaadaptować na galerię sztuki. Już od jakiegoś czasu rozglądał się za odpowiednim budynkiem dla swoich prac. W realizację zainwestował własne fundusze, sam zajął się także projektem, a następnie budową.
Pewnej nocy korzystając tylko z gliny i własnej wizji, wykonał makietę: ciekawą ćwierćkulę, bazującą na istniejącej muszli. Możliwość realizacji trudnej bryły podał w wątpliwość geodeta, który stwierdził, że niezbędny będzie laser i inne specjalistyczne sprzęty. Chromy jednak cuda techniki zastąpił prostym cyrklem ze sznurka. Udało się!
W 1992 roku powstał budynek, który poza tym, że pełni funkcję galerii, sam w sobie jest rzeźbą. Liczne prace mają tu schronienie, a zwiedzający – dostęp do spuścizny wszechstronnego artysty. Znajdziemy tu bowiem nie tylko rzeźby, lecz także obrazy oraz bardzo istotną kolekcję medali, zwanych nie bez powodu „kieszonkowymi pomnikami”.
Budynek został oddany rzeźbiarzowi w czterdziestoletnią dzierżawę. Pieczę nad galerią pełni obecnie córka artysty, Grażyna Chromy-Rościszewska, konserwatorka dzieł sztuki. Promuje ona twórczość ojca, chętnie dzieli się historiami powstania prac i anegdotami z jego życia. Wytrwale walczy też o to, by miejsce jak najlepiej funkcjonowało. Obecnie największym problemem jest brak odpowiedniego ogrzewania.
Galeria otwarta jest w miesiącach letnich od wtorku do piątku w godzinach 15.00–18.00 oraz w soboty i niedziele od 11.00 do 18.00. Mieści się tu również kawiarnia, dająca niepowtarzalną okazję do skosztowania kawy i ciasta w otoczeniu dzieł sztuki. Jeśli trafisz tu poza godzinami otwarcia, możesz podziwiać rzeźby plenerowe znajdujące się na zewnątrz. Warto śledzić stronę galerii, ponieważ w ramach działalność kulturalnej organizowane są tu oprowadzania, koncerty czy pikniki
Źródło: mik.krakow.pl