Drewniana kaplica św. Katarzyny w Dąbrowie Górniczej
809/67 z 09.12.1967
Kapliczka, której fundatorem, był W. Wichauser, jest drewnianą budowlą wzniesioną na betonowej podmurówce na planie prostokąta. Została wybudowana w 1784 r., po dziewięciu latach dokonano jednak jej przebudowy. W 1820 r. obiekt został poddany gruntownemu remontowi.
Kapliczka ma kształt zakończonego trójbocznie prostokąta. Jej dach pokryty jest gontem, którego zakończenie stanowi charakterystyczny ażurowy, wykonany z metalu krzyż.
We wnętrzu kapliczki na szczególną uwagę zasługuje barokowy ołtarz.
Kapliczka znajduje się na placu kościelnym w ogrodzie kościoła parafialnego pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i stanowi element dawnego dworu.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Ujejscu, na terenie której znajduje się kaplica pw. św. Katarzyny, sięga 1977 r. 24 sierpnia tego roku biskup częstochowski Stefan Bareła, mając na uwadze dobro mieszkańców Ujejsca, powołał nową parafię, wydzielając ją ze wspólnoty św. Marcina w Wojkowicach Kościelnych. Pierwszym proboszczem został ks. Kulejewski. To on rozpoczął budowę plebanii i ukończył ją w stanie surowym. A nie były to łatwe czasy. Ks. Kulejewski był szykanowany, zastraszany i upokarzany przez ówczesne władze, które nie chciały, aby powstała nowa parafia. Jednak sytuacja ta jeszcze bardziej wzmocniła więź między pełnym energii i wiary księdzem, a mieszkańcami Ujejsca.
Ważną datą w historii młodej parafii był 1980 r. Wówczas to, w kwietniu, parafię w Ujejscu nawiedził obraz Matki Bożej Częstochowskiej, dodając nadziei i otuchy. Pięć lat później, 12 maja 1985 r., parafię objął ks. Jan Błaszczyk, któremu udało się uzyskać pozwolenie na budowę kościoła. Oficjalna data wydania zezwolenia to 8 marca 1986 r. Już 2 miesiące później, w dniu patronki Matki Kościoła – 19 maja 1986 r. – nastąpił symboliczny wykop pod fundamenty. Świątynię zaprojektowali inż. Zbigniew i Andrzej Białkiewiczowie. Projekt techniczny wykonał inż. Karol Preinl.
Pierwszy etap budowy kościoła postępował błyskawicznie. Działo się to przy wydatnej pomocy Komitetu Budowy Kościoła oraz wiernych, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Już w 1988 r. świątynia była gotowa w stanie surowym. W tym też roku biskup częstochowski ks. Stanisław Nowak dokonał uroczystego wmurowania kamienia węgielnego i poświęcenia murów kościoła. Warto podkreślić, że kamień węgielny poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II na Jasnej Górze w 1987 r. w czasie trzeciej pielgrzymki do Ojczyzny.
Kolejną ważką datą w historii wspólnoty był 4 września 1994 r., kiedy to odbyła się uroczystość konsekracji świątyni. Dokonał jej biskup sosnowiecki ks. Adam Śmigielski SDB. Rok późnej poświęcony został cmentarz parafialny, a wierni mogli się skupić na wyposażaniu świątyni.
Dziś kościół w Ujejscu zachwyca przytulnym i skłaniającym do modlitwy wystrojem. Monumentalna scena Zesłania Ducha Świętego i tabernakulum w kształcie rozchodzących się promieni tworzą wspólnie z ołtarzem, amboną i chrzcielnicą jedną, symboliczną przestrzeń.
Na uwagę zasługuje także kaplica Matki Bożej Częstochowskiej umieszczona nietypowo, bo w dolnej części świątyni, między wejściami. W kaplicy tej znajduje się obraz Matki Bożej oraz scena ukazująca Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego. Polichromia została namalowana z okazji 25. rocznicy erygowania wspólnoty.
Źródło: peuk.fiiz.pl