Kaplica pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki w Dąbrowie Górniczej - Trzebiesławicach

Nr w rejestrze zabytków:
808/67 z 09.12.1967
Data powstania obiektu: XV w.
Opis
Kaplica murowana na wzór małego kościółka przystosowana jest do odprawiania mszy św. Wzniesiona w XV lub XVIII w. Zbudowana jest w formie prostokąta z charakterystyczną wieżą z XVIII-wiecznym dzwonem wewnątrz. Spełniała rolę kościoła.

Spełniająca rolę kościoła do czasu wybudowania świątyni parafialnej pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych kapliczka została wzniesiona w XV lub XVIII w. Niestety dokładna data jej budowy nie jest znana. W tej części Dąbrowy Górniczej stanowi ona bez wątpienia najstarszy obiekt zabytkowy.

Kapliczka zbudowana jest na rzucie prostokąta z charakterystyczną wieżą z XVIII-wiecznym dzwonem wewnątrz. Spadzisty dach pierwotnie wykonany z gonta drewnianego został pokryty blachą. Autor projektu kaplicy nie jest niestety znany.

Parafia, na terenie której znajduje się kapliczka, położona jest w dekanacie siewierskim należącym do diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej. Erygowana została w 1986 r. Budowę kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych zakończono w 1998 r. Od tamtego czasu kapliczka nie spełnia już roli kościoła.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Trzebiesławice, na terenie których położona jest kaplica pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki, są obecnie północno-zachodnią, rolniczą dzielnicą Dąbrowy Górniczej. Znajdują się pomiędzy Ujejscem i Siewierzem, 12,5 km na północny-wschód od centrum miasta.

Pierwsze wzmianki o Trzebiesławicach pochodzą z XII w., co czyni je najstarszą osadą będącą obecnie częścią Dąbrowy Górniczej. Mówią one o wsi należącej do rycerza Trzebiesława lub Trzebiesza. Właścicielami Trzebiesławic w XV w. byli Mikołaj Miszowski herbu Bryf, Marian Grabowski herbu Przeginia oraz Paweł Spargalth herbu Wieniawia. Ok. 1580 r. wieś przeszła na własność biskupów krakowskich. W latach 1735–1782 współwłaścicielami wsi byli Niepiekłowie herbu Rawicz oraz Świerczewscy i Olewińscy. Ok. 1783 r. część wsi przeszła w ręce Wincentego Szymczykiewicza nobilitowanego przez biskupa krakowskiego Jerzego Poniatowskiego, kanclerza kurii biskupiej w Krakowie.

W okresie międzywojennym Trzebiesławice należały do gminy Wojkowice Kościelne. Po II wojnie światowej przechodziły pod administrację Wojkowic Kościelnych, Ujejsca i Ząbkowic. 27 maja 1975 r. wraz z całą gminą wiejską weszły w skład miasta Ząbkowice, ale już z dniem 1 lutego 1977 r. zostały ze znoszonego miasta wyłączone jako sołectwo i włączone do gminy Siewierz. 1 stycznia 1993 r. na prośbę mieszkańców, Trzebiesławice zostały przyłączone do Dąbrowy Górniczej.

Trzebiesławice należą w całości do parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych, która została erygowana dopiero w 1986 r. Kościół parafialny został wzniesiony w latach 90. XX w.

Przy ulicy Zachodniej, gdzie znajduje się zabytkowa kapliczka, można również dostrzec fragmenty starych murów. Istnieją też ślady przemysłowej eksploatacji rud cynku.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Złota 2
42-510 Dąbrowa Górnicza
place
50.427658, 19.251963Skopiowano do schowka
N50º25'39.569", E19º15'7.067"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.