Cmentarz leśników w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra

Cmentarz leśników w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra - image
Cmentarz leśników w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra - image gallery
Data powstania obiektu: XIX w.
Opis

Niezwykle malowniczy cmentarz leśników znajdujący się niemal w środku lasu na terenie leśnictwa Płociczno w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra, przez co dostęp do niego jest znacznie utrudniony. Nekropolia pochodzi z XIX wieku. Chowano na niej leśników i mieszkańców nieistniejącej już wsi Gonie. Po wojnie został zapomniany. Uratowali go leśnicy.

Źródło: lasy.gov.pl / pila.naszemiasto.pl

Historia

Cmentarz Leśników znajduje się na terenie leśnictwa Płociczno, między Piłą a Dobrzycą, bardzo blisko leśniczówki, gdzie zamordowano leśniczego Krause. Wcześniej, w 1945 roku w progu tego samego budynku na skraju lasu i wsi został zabity przez żołnierzy rosyjskich niemiecki leśniczy i jego żona. Oni także zostali pochowani na leśnym cmentarzu. Położona między liściastymi drzewami, około dwustuletnia nekropolia jest świadectwem tolerancji i mądrości leśników z Nadleśnictwa Zdrojowa Góra. To właśnie oni swoją wspólną pracą i za składkowe pieniądze zadbali o pamięć, aby tak jak głosi napis przy wejściu na cmentarz była ona „niezbędnym dobrem życia":

Niewielki teren cmentarza ogrodzony jest drewnianym płotkiem, cierpliwie naprawianym przez leśników i niewysokim, kamiennym murem z polnych kamieni, który otacza miejsce pochówków od początku istnienia cmentarza. Z kilkunastu grobów, jakie się tutaj znajdują, zostało niewiele. Widać zaledwie kilka tablic z niewyraźnymi napisami. Najstarszy grób pochodzi z 1868 roku.

Leśnicy uporządkowali cmentarz z okazji 60-lecia Nadleśnictwa Zdrojowa Góra, ale potem postanowili co roku kontynuować dzieło. Wzdłuż cmentarnej alejki ustawili kamienie z nazwiskami leśników z Nadleśnictwa Zdrojowa Góra, którzy odeszli do innego świata. Każdy ma swój:

Wspólny kamień wszystkich leśników został odsłonięty w dzień Świętego Huberta- 3 listopada 2006 roku, kiedy otwarto odrestaurowany cmentarz.

Ostatni pochówek miał tu miejsce w 1945 roku, gdy grzebano niemieckiego leśniczego Hansa Kosanke i jego żonę. 29 marca tego roku spoczął tam polski leśniczy Zdzisław z małżonka Aleksandrą. 

Źródło: lasy.gov.pl

Zaktualizowano 8 miesięcy temu

Dane teleadresowe

64-930 Dobrzyca
place
53.206878, 16.794126Skopiowano do schowka
N53º12'24.761", E16º47'38.854"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).