Wieża Bismarcka (Tecława) w Okonku

Nr w rejestrze zabytków:
869/Wlkp/A z 10.10.2012
Data powstania obiektu: 1908 r.
Opis

Wieża Bismarcka w Okonku (obecna nazwa Wieża Tecława) – wieża Bismarcka stojąca na Tecławskiej Górze w Okonku. Obecnie służy jako przekaźnik telefonii komórkowej.

Wieża powstała z inicjatywy Zrzeszenia Użyteczności Publicznej w Okonku pod przewodnictwem naczelnika poczty Ernsta Nitschke ze Szczecinka. Na miejsce budowy wybrano szczyt Tecławskiej Góry. Kamień węgielny położono 1 kwietnia 1908 roku. Głównym wykonawcą była firma Steltera z Okonka. Uroczyste otwarcie odbyło się 23 sierpnia 1908 roku. Przed wieżą postawiono pomnik ku czci poległych o wysokości 4 metrów.

Były plany odrestaurowania wieży z okazji stulecia istnienia i otwarcia jej dla zwiedzających. W roku 2007 w budżecie gminy nie znaleziono funduszy na ten cel.

Dane techniczne:

  • wysokość: 24 metry
  • wykonanie: cegła, beton, kamienie granitowe (mur cyklopowy), misa ogniowa na szczycie
  • koszt: 12 000 marek

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Wieże Bismarcka (niem. Bismarckturm) – powstałe w latach 1869–1934 (pierwsza wieża powstała na Dolnym Śląsku, koło wsi Ober-Johnsdorf, dziś Janówek) proste budowle w kształcie wieży lub kolumny, sławiące Ottona von Bismarcka i wyrażające niemiecką dumę narodową. Pierwsze budowle tego typu wybudowano jeszcze za życia Bismarcka, a ostatnia wieża została oddana do użytku w roku 1926 w Polanowie.

Z około 240–250 wież powstałych na całym świecie (w społecznościach niemieckich), ok. 50 jest wynikiem oficjalnego konkursu na projekt takiej budowli, ogłoszonego pod koniec XIX wieku przez niemiecki Związek Studentów. W założeniu, konkurs miał skodyfikować i możliwie zunifikować projektowanie wież, nadając im symboliczny, prosty i masywny charakter.

W roku 1899 konkurs na projekt wieży Bismarcka wygrał drezdeński architekt Wilhelm Kreis pracą pt. Zmierzch Bogów. W jego projekcie (niezbyt jednak często kopiowanym przez innych twórców) wieża ma wielostopniową podstawę, cztery kolumny i nadbudowę w postaci misy ogniowej.

Ustalono też, że kilkakrotnie w ciągu roku na wieżach rozpalany będzie ogień ku czci Bismarcka. Uroczystości takie przypadały na rocznice urodzin i śmierci patrona i inne święta, np. przesilenie letnie. Zwyczaj ten przetrwał w Niemczech w stanie szczątkowym do dnia dzisiejszego.

Na terenie obecnej Polski znajduje się 17 z prawdopodobnych 40 wież Bismarcka (nie sposób czasami dotrzeć do dokumentów potwierdzających, że dana wieża była z założenia „wieżą Bismarcka”). Niektóre wieże Bismarcka są przypisywane innym miejscom niż te, gdzie się naprawdę znajdują, np. wieża na Wielkiej Sowie według oficjalnej terminologii znajduje się w odległym o kilkanaście kilometrów Dzierżoniowie.

W związku z odnowieniem pomnika Bismarcka w Nakomiadach, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wypowiedziała się przeciwko upamiętnieniu Bismarcka.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Szczecińska
64-965 Okonek
place
53.544869, 16.848750Skopiowano do schowka
N53º32'41.528", E16º50'55.5"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.