Wieża widokowa na Wale Wydartowskim w Dusznie
Na najwyższym wyniesieniu Pojezierza Gnieźnieńskiego – Wale Wydartowskim (167 m n.p.m.), czwartym wyniesieniu w Wielkopolsce, znajduje się wieża widokowa o wysokości 12 m. Przy dobrej pogodzie widać z niej centralny obszar Szlaku Piastowskiego: Trzemeszno i Mogilno, katedrę w Gnieźnie, zarys Inowrocławia (30 km), a także cementownię w Barcinie (20 km), kominy elektrowni w Koninie (50 km), a nawet kopułę bazyliki w Licheniu (55 km).
Od 2004 roku znajduje się wieża widokowa o wysokości 12 m wraz z parkingiem i zadaszeniem ułatwiająca podziwianie krajobrazu. Jest to już czwarta wieża znajdująca się w tym miejscu. Pierwsza została wybudowana przez Niemców w 1942 roku i mierzyła aż 70 m. Spłonęła jednak od uderzenia pioruna.
Atrakcyjny jest cały Wał Wydartowski, zwłaszcza dla wycieczek pieszych i rowerowych. Znajduje się tutaj dużo ciekawych wzniesień, wąwozów i dolin. Jedna z nich jest szczególnie ciekawa, ponieważ znajduje się w niej ładnie położone jeziorko.
Źródło: wylatowo.pl
Wał Wydartowski – najwyższe wzniesienie Wysoczyzny Gnieźnieńskiej, równocześnie najwyższy punkt Pojezierza Gnieźnieńskiego. Wał jest wzgórzem morenowym, pozostałością ostatniego zlodowacenia bałtyckiego, w przeszłości był ważnym punktem strategicznym.
W czasie okupacji, w roku 1942, Niemcy wybudowali 70-metrową, drewnianą wieżę obserwacyjną. Spłonęła ona w roku 1956, po uderzeniu pioruna. Niedługo po tym zdarzeniu Wojsko Polskie wybudowało również drewnianą wieżę o wysokości 50 m. Później została ona zastąpiona 25-metrową konstrukcją metalową. Ta wieża została rozebrana w latach sześćdziesiątych.
Obecnie na najwyższym wzniesieniu znajduje się wieża widokowa o wysokości 13 metrów, która jest atrakcją turystyczną. Wysokość najwyższego wzniesienia to 167 m n.p.m. Jest to 70 m wyżej niż poziom pobliskich jezior w okolicy Mogilna i Trzemeszna. Z wieży widoczne są na zachodzie zabudowania Gniezna i Trzemeszna, na północnym wschodzie Mogilna, a na południowym wschodzie nawet kominy Elektrowni Pątnów.
Źródło: wikipedia.pl