Syfon pod Kanałem Bydgoskim

Syfon pod Kanałem Bydgoskim to niezwykła budowla hydrotechniczna, która przeprawia wody potoku Flis pod Kanałem Bydgoskim. Znajduje się powyżej śluzy Okole i jest doskonale widoczny z mostu Świętego Antoniego z Padwy w ciągu ul. Nad Torem.
To niezwykły zabytek techniki, jedno z zaledwie trzech tego typu skrzyżowań cieków wodnych w Polsce, obok syfonu Kłodnicy na Kanale Gliwickim i akweduktu w Fojutowie.
Historia i konstrukcja
Syfon został prawdopodobnie zbudowany na początku XX wieku, gdy poprowadzono nowy 1630-metrowy odcinek Kanału Bydgoskiego. Jego konstrukcja była niezbędna, aby zapewnić ciągłość pracy Młynu Petersona, który od wieków wykorzystywał wody Flisu do napędu.
Syfon składa się z wlotu i wylotu, oddzielonych zastawką spiętrzającą wodę. Po jednej stronie kanału widać wlot, a po drugiej – wylot.
Ciekawostki
- Młyn Petersona – Wody Flisu od wieków napędzały koło młyńskie, a w późniejszym czasie zasilały agregat prądotwórczy, dostarczający energię mieszkańcom.
- Kamienny bruk – Na dnie Flisu, w okolicy młyna, zachował się kamienny bruk, który leży prawdopodobnie 200 lat. Jest doskonale widoczny z brzegu i nadal reguluje nurt rzeki.