Kapliczka św. Anny w Dziewkowicach
Kapliczka jest budowlą murowaną, otynkowaną tynkiem zwanym “nakrapianym” lub inaczej “barankiem”, przekryta dachem dwupołaciowym pokrytym blachą ocynkowaną. Na styku połaci osadzono wieżyczkę na sygnaturkę przekrytą daszkiem wieżowym zwieńczonym metalowym krzyżykiem.
Elewacja frontowa chyba należy do najbardziej zdobionych spośród pozostałych, jednak są to zdobienia skromne. Otwór drzwiowy został zakończony półokrągłym łukiem, w którym to osadzono dwuskrzydłową stolarkę drzwiową, niemal całą pełną, z przeszkleniem w górnej jej partii, przez które nie można dojrzeć, co znajduje się we wnętrzu kapliczki... Powyżej otworu drzwiowego zamontowano daszek, zapewne chroniący mieszkańców od opadów atmosferycznych w czasie ostatniego pożegnania jednego z mieszkańców wsi, gdyż dziś kapliczka pełni funkcję kaplicy pogrzebowej.
Na ściance szczytowej, widoczny jest fryz uskokowy podtrzymywany przez małe konsolki, tworzący całość wespół z narożnymi pinaklami wykonanymi z cegły. W elewacjach bocznych osadzono po jednym małym okienku. Otwory okienne w bocznych elewacjach zostały zwieńczone półokrągłymi łukami wykonanymi z cegły a pod okapem widoczna jest linia gzymsu wieńczącego podtrzymywanego przez ceglane konsolki.
Wewnątrz kapliczki przypuszczalnie mieści się figura św. Anny albo obraz z jej wizerunkiem (może w scenie nauczania małą Marii) ale tego można domniemywać, bo wnętrze na co dzień nie jest dostępne do zwiedzania, zaś przez boczne okienka - podobnie jak drzwiowe - nic nie można dojrzeć...
Źródło: polskaniezwykla.pl