Kapliczka słupowa w Mokrych Łanach
Na końcu Mokrych Łanów, przy drodze dojazdowej do południowo-wschodniej części Strzelec Opolskich, będącej jednocześnie łącznikiem z drogą krajową nr 88, na skraju pola stoi kapliczka słupowa. Nie jest znana jej data budowy, jednak pierwotnie nie stała w obecnym miejscu. Kiedy budowano drogę dojazdową z parku do majątku hrabiego Brylla ( chyba nawet niektóre budynki ówczesnego majątku mogły się zachować do dziś, również w formie zmodernizowanej ), hrabia zarządził jej przeniesienie na skraj ówczesnej wsi.
Kapliczka jest zbudowana w formie słupowej. Przyglądając się, można zauważyć tzw. boniowanie, które może dowodzić, iż kapliczka została zbudowana z bloków, być może wapiennych lub po prostu jest to jedna z murarskich ozdób wykonywanych przez murarzy w tynku. Przekryta jest daszkiem czteropołaciowym, pokrytym dachówką ceramiczną typu karpiówka, na skrajach którego widoczne są tzw. ceramiczne gąsiory. Pod okapem widoczny jest gzymsik wieńczący okalający cały okap, tworzący jakby “płytki kielich”.
W niszy, od frontu osadzono stolarkę małego okienka (chyba nawet jest ona oryginalna), w której znajduje się Figura Najświętszego Serca pana Jezusa, mogąca jednocześnie być pierwotnym “wyposażeniem” kapliczki. Przed Figurą Chrystusa, znajdują się kwiaty, świeże lub sztuczne. W tylnej, płytkiej wnęce znajduje się obrazek Matki Boskiej z Dzieciątkiem, który może być młodszy od Figury Chrystusa.
Ogólnie stan kapliczki jest w miarę dobry, a przede wszystkim nie jest ona narażona na ruch ciężkiego transportu, co mogłoby spowodować, iż mała budowla zniknęłaby z powierzchni ziemi. Wymagane są jakieś drobne prace renowacyjne, bo jeśli kapliczka liczy sobie powiedzmy jakieś 100-120 lat, to czas zrobił już swoje, a “źródła” milczą na temat daty przeprowadzanej ewentualnej ostatniej renowacji.
Źródło: polskaniezwykla.pl