Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Gardnie Wielkiej

Nr w rejestrze zabytków:
A-314 z dnia 4.10.1993
Data powstania obiektu: XV w.
Opis

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Gardnie Wielkiej – rzymskokatolicki kościół parafialny we wsi Gardna Wielka, w gminie Smołdzino, w powiecie słupskim, w województwie pomorskim. Należy do dekanatu Główczyce diecezji pelplińskiej.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Pierwsza świątynia w Gardnie Wielkiej wzniesiona na początku XIII stulecia podczas rządów Świętopełka II była budynkiem drewnianym. Późniejsza, zbudowana w średniowieczu była już murowana, ale została spalona podczas wielkiego pożaru Gardny Wielkiej w 1772 roku. Obecnie istniejąca budowla została wzniesiona w 1852 roku (wieżę kościoła datuje się na 1860 rok). Świątynia w dwudziestoleciu międzywojennym nosiła wezwanie Św. Stanisława, obecne wezwanie to Nawiedzenie Najświętszej Marii Panny. W kościele zachowały się fragmenty murów średniowiecznej budowli. Do interesujących zabytków wyposażenia świątyni można zaliczyć: dzwon kościelny odlany w 1764 roku w Kołobrzegu przez mistrza Jana Meyera; granitowa chrzcielnica pochodząca z XIII/XIV stulecia; obrazy znanych niemieckich malarzy: "Chrystus Ukrzyżowany" Paula Hintza z 1933 roku, "Matka Boska z Dzieciątkiem" Margaret Neuss-Stube z 1947 roku. Do połowy ubiegłego wieku wewnątrz budowli, pośrodku nawy wisiał wotywny model trójmasztowego żaglowca. Do dnia dzisiejszego w ostrołukowych oknach świątyni znajdują się, zamontowane w 1920 roku, witraże poświęcone niemieckim żołnierzom poległym na frontach I wojny światowej.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Partyzantów 18
76-213 Gardna Wielka
place
54.637575, 17.164693Skopiowano do schowka
N54º38'15.27", E17º9'52.895"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Powiązane artykuły W tych artykułach wspomnieliśmy o aktualnie oglądanej przez Ciebie atrakcji