Wieża widokowa Rowokół
Nieopodal wsi Smołdzino wznosi się na prawie 115 m n.p.m porośnięte lasem wzgórze Rowokół. Jest to morena czołowa pozostałość działań lodowca. Na szczycie wzgórza udostępniona jest wieża widokowa z pięknym widokiem na jezioro Gardno, Łebsko, ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym czy Morze Bałtyckie, wsie Smołdzino, Gardna Wielka, Rowy. Wzgórze Rowokół to część SPN nazwany Leśno-krajobrazowy rezerwat przyrody Rowokół, o powierzchni 562,81 ha. Udostępniona jest także ścieżka przyrodnicza Rowokół – z tablicami edukacyjnymi dzięki której poznamy przyrodnicze atrakcje – bieg rzeki Łupawy, starorzecza Łupawy, leśne ostępy stokach Rowokołu i samą górę. Start ścieżki nieopodal budynku dyrekcji Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie.
Przez dawnych mieszkańców tych ziem zwanych Słowińcami uznawany był za świętą górę, najpierw w mitologii pogańskiej, później w średniowieczu jako miejsce kultu maryjnego. Z górą związane są także liczne mity i legendy. O zatopionych dzwonach ze zniszczonej kaplicy na szczycie, o gorejących pieniądzach i skarbach legendarnych piratów Braci Witalijskich, którzy podobno mieli swoją siedzibę na Rowokole.
Wieża widokowa udostępniana jest w okresie:
- od 1 maja do 30 czerwca w godz. 10.00 – 16.00,
- od 1 lipca do 31 sierpnia w godz. 10.00 – 19.00,
- od 1 września do 30 września w godz. 10.00 – 16.00.
Za wstęp na wieżę pobierane są opłaty: 4 zł normalny, 2 zł ulgowy. Wejście na taras widokowy wieży wymaga pokonania wysokości 20,5 m stromymi schodami o wysokości stopni ok. 17 cm
Przy wejściu na Rowokół (tuż za tablicą miejscowości Smołdzino) znajduje się parking
Uwaga: Wieża nie jest udostępniana dla turystów w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych: w czasie gęstej mgły, podczas opadów deszczu, śniegu, podczas burzy i wiatrów o prędkości przekraczającej 10 m/s.
Źródło: slowinski.parknarodowy.com