Stadion w Gdańsku
Stadion w Gdańsku, znany również pod komercyjną nazwą Polsat Plus Arena Gdańsk – stadion piłkarski w Gdańsku, znajdujący się przy ulicy Pokoleń Lechii Gdańsk 1, w dzielnicy Letnica. Stanowi własność miasta Gdańska, a jego głównym użytkownikiem jest klub piłkarski Lechia Gdańsk. Stadion został oddany do użytku 19 lipca 2011 roku, a pierwszym oficjalnym meczem było spotkanie Lechii z Cracovią rozegrane 14 sierpnia tego samego roku. 26 maja 2021 roku stadion gościł finał Ligi Europy.
Stadion jest piątym co do wielkości największym obiektem piłkarskim w Polsce. Wyprzedzają go jedynie Stadion Narodowy im. Kazimierza Górskiego w Warszawie, Stadion Śląski w Chorzowie, Stadion Poznań oraz Stadion Wrocław. Pojemność stadionu wynosi 41 620 miejsc. Jest on stadionem czwartej kategorii UEFA.
Jest to pierwszy stadion w Polsce używający technologii Smart Wi-Fi.
Budowa
2 kwietnia 2008 rozpoczęły się prace przygotowujące grunt pod budowę stadionu, m.in. likwidacja ogródków działkowych, wycinka drzew oraz krzewów. 15 grudnia, ruszyły prace ziemne, mające na celu wymianę i zagęszczenie gruntu pod budowę stadionu. 28 maja 2009 roku rozpoczęto budowę stadionu, a 15 lipca wmurowano kamień węgielny. Pierwotnie planowana data ukończenia stadionu to koniec 2010 roku, której nie udało się dotrzymać. 9 czerwca 2011 roku, otwarcie obiektu zainaugurować miało spotkanie reprezentacji Polski i Francji, jednak ze względów bezpieczeństwa, gdańska policja nie wydała zgody na organizację meczu, który został przeniesiony do Warszawy. Stadion oddano do użytku dopiero 19 lipca 2011 roku. Koszt budowy wyniósł 709 mln zł.
Pierwsze mecze
Pierwszym meczem rozegranym na stadionie było spotkanie Lechii Gdańsk z Cracovią 14 sierpnia w ramach 3. kolejki Ekstraklasy, które zakończyło się wynikiem 1:1.
Pierwszy międzynarodowy mecz na Stadionie w Gdańsku Letnicy odbył się 6 września 2011 roku pomiędzy drużynami Polski i Niemiec, zakończony wynikiem 2:2.
Nazwa
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 2007 roku stadion nosił nazwę Arena Bałtycka. W latach 2010–2015, zgodnie z zawartą umową sponsorską z Polską Grupą Energetyczną, stadion nosił nazwę PGE Arena Gdańsk. Umowa z PGE wygasła 30 września 2015. Od listopada 2015 do 31 października 2020 sponsorem tytularnym stadionu była Energa, a stadion nosił nazwę Stadion Energa Gdańsk. Przez kilka miesięcy po zakończeniu umowy z Energą, stadion nie posiadał sponsora tytularnego. 21 maja 2021 roku podpisano nową umowę sponsorską z Grupą Cyfrowy Polsat ważną do 31 grudnia 2026. Od tej pory stadion nosi nazwę Polsat Plus Arena Gdańsk.
Konstrukcja
Fasada stadionu, zbudowana z poliwęglanowych modułów
Trybuny podczas meczu inauguracyjnego Lechia Gdańsk – Cracovia
Wymiary stadionu to 236 m długości, 203 m szerokości i 45 m wysokości. Fasada pokryta jest 18 000 płytek z poliwęglanu, w 6 odcieniach, o łącznej powierzchni 4,5 ha. Na stronach wschodniej i zachodniej fasady istnieją stelaże przystosowane do montażu loga z nazwą sponsora tytularnego stadionu.
Pojemność
Pojemność stadionu wynosi 41 620 miejsc podczas meczów ligowych. Podczas mistrzostw Europy w 2012 roku została ona zmniejszona do 40 tysięcy (w 2012 pojemność stadionu określano na 43.615 miejsc). Na stadionie znajduje się 37 lóż VIP (10, 20 i 24 osobowych). Oprócz lóż, miejscami o wyższym standardzie są także 1383 miejsca biznesowe. Wyposażone są one w komfortowe fotele i usytuowane tuż pod lożami. Loże i miejsca biznesowe mają osobne wejścia niż dla reszty kibiców. Podczas inauguracji stadionu, na stadionie zasiadło 34 444 osób.
Nagłośnienie, obraz i oświetlenie
308 głośników o łącznej mocy 195 000 watów, połączonych 40 kilometrami kabli. W 4 narożnikach znajdują się telebimy – każdy o: powierzchni 70 m², wymiarach 6 m wysokości i ponad 11 m szerokości, masie 2,8 tony. Zmodernizowane oświetlenie jest wykonane w technologii LED.
Boisko
Wymiary boiska to 105 × 68 m. Murawa wyłożona została z 555 rolek (każda o długości 12 m, 1,2 m szerokości, 0,3 m grubości). Stadion w Gdańsku jako jeden z dwóch obiektów w Europie posiada murawę hybrydową. Jest to połączenie murawy sztucznej z prawdziwą. Drugim obiektem jest Estadio Santiago Bernabéu w Madrycie.
Lokalizacja i dojazd
Peron Gdańsk Stadion Expo
Stadion mieści się w północnej części miasta, nad Martwą Wisłą, w dzielnicy Letnica. Główne wejście znajduje się przy ulicy Pokoleń Lechii Gdańsk. Przy stadionie znajduje się 2179 miejsc parkingowych dla samochodów i 74 dla autobusów.
Głównymi drogami dojazdowymi są ulice Marynarki Polskiej oraz Uczniowska. Dojazd do stadionu możliwy jest komunikacją miejską, liniami tramwajowymi 7 lub 10 do przystanku Mostostal lub Stadion Energa Gdańsk lub liniami autobusowymi 158 lub 283 do przystanku Stadion Energa Gdańsk.
W dni meczowe uruchamiane są specjalne bezpłatne pociągi SKM na trasie Gdańsk Główny – Gdańsk Stadion Expo. Linia była reaktywowana w ruchu pasażerskim specjalnie z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012. Po raz pierwszy połączenie SKM zostało wykorzystane przed i po meczu Lechia Gdańsk – Legia Warszawa 3 maja 2012. Linia uruchamia jest także w dniach, gdy odbywają się targi w położonej tuż obok stadionu nowej siedzibie MTG, co podkreśla nazwa przystanku.
Źródło: wikipedia.pl
Stadion został wybudowany specjalnie z myślą o mistrzostwach Europy w piłce nożnej, które odbywały się w 2012 roku w Polsce i na Ukrainie. Pierwszy projekt koncepcyjny stadionu miasto Gdańsk zaprezentowało jeszcze przed wyborem gospodarza turnieju. 31 stycznia 2008 roku wybrano architekta, który miał zaprojektować stadion. Była to firma Rhode-Kellermann-Wawrowsky z Düsseldorfu, która zaprojektowała m.in. stadiony Veltins-Arena w Gelsenkirchen oraz AWD-Arena w Hanowerze.
Źródło: wikipedia.pl