Bateria Wiejska w Gdańsku
Bateria Wiejska w Gdańsku (tzw. Dorfbatterie), złożona z czterech stanowisk haubic kalibru 283 mm i pięciu bunkrów (obecnie w większości wykorzystywane w charakterze garaży).
Informacje podstawowe o baterii:
- Projekt baterii wykonany w 1910 r., podpisany nazwiskiem Claasen.
- Data budowy: 1910 r.
- Wyposażenie: 4 haubice 280 mm.
- Data rozbrojenia: ok. 1920 r.
Opis: 5 żelbetowych wolnostojących schronów o kształcie zbliżonym do kwadratu o boku dł. ok. 11 m. Znajdujące się pomiędzy schronami żelbetowe stanowiska haubic są ośmiobokami wpisanymi w kwadratu o boku ok. 10 m. Kilkanaście metrów od stanowisk znajdował się schron przeznaczony dla oficerów.
Jedna w dwóch baterii uzbrojonych w 4 haubice 28 cm, zbudowana w latach 1909-1911. Stanowiska baterii Wiejskiej dla lepszego maskowania ulokowano nieco w głębi lądu, tuż przy nieistniejącym już forcie Brzeźno, po zachodniej stronie wejścia do portu w Gdańsku. Bliźniacza bateria Leśna powstała po wschodniej stronie w rejonie Wisłoujścia. Pomiędzy platformami dla haubic zbudowano pięć żelbetowych schronów dla amunicji i załogi.
Stromy tor lotu pocisków wystrzeliwanych z haubic był bardziej skuteczny w zwalczaniu okrętów pancernych, które w większości posiadały słabiej opancerzony pokład i górne powierzchnie wież armatnich.
Źródło: wikimedia.org / Tablice informacyjne przy obiekcie