Punkt widokowy w Parku Brzeźnieńskiego w Gdańsku
XIV widok otwarty w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk” znajduje się w Parku Brzeźnieńskim im. Jana Jerzego Haffnera. A ściślej rzecz biorąc na wzniesieniu, gdzie stoi charakterystyczna drewniana altana.
O walorach samego Parku Brzeźnieńskiego nie trzeba nikogo przekonywać. Już w XIX wieku nad brzegiem Bałtyku powstał park kuracyjny z zakładem kąpielowym, który przez dziesięciolecia cieszył się ogromną popularnością. I cieszy do dziś, bo także obecnie ten 9-hektarowy park z bogatym drzewostanem jest miejscem chętnie odwiedzanym zarówno przez mieszkańców Gdańska, jak i przybywających nad morze turystów.
Punkt widokowy znajduje się na wzniesieniu, gdzie stoi drewniana parkowa altana. Wcześniej na jej miejscu znajdowała się wojskowa bateria plażowa, a także odsłonięty w 1928 pomnik poświęcony pruskim żołnierzom. W latach 60. po zniszczeniach wojennych pomnik został rozebrany.
Altana, która stanęła w miejscu nieistniejącego pomnika na jednym ze stanowisk dawnej baterii plażowej w 2019 doczekała się gruntownej renowacji, a w jej wnętrzu wybudowana platformę widokową, z której można podziwiać piękną panoramę Zatoki Gdańskiej oraz wejście do portu, falochron i latarnię morską. Po renowacji altana stała się niewątpliwie prawdziwą wizytówką brzeźnieńskiego parku. Odremontowane zostały także inne elementy architektury drewnianej parku – brama wejściowa, pergola, kolumnada, a także tablica informacyjna przy wejściu.
Punkt widokowy otrzymał imię „Ewelina”, na cześć Eweliny Latoszewskiej – kierowniczki Działu Zieleni w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni.
Park Brzeźnieński z altaną dostępny jest zarówno od strony plaży, jak i ul. Krasickiego. Z altany w Parku Brzeźnieńskim rozpościera się widok na Zatokę Gdańską. Widać również latarnię morską, falochron oraz wejście do gdańskiego portu.
Źródło: gzdiz.gda.pl