Punkt widokowy na Górze Jana w Gdańsku

Aktualna funkcja: Punkt widokowy XI "Katarzyna" w Gdańsku
Opis

Jedenasty punkt widokowy, który został otwarty jako część projektu „Spojrzenie na Gdańsk” znajduje się na jednym ze wzgórz wrzeszczańskiej Góry Jana nad dawną siedzibą gdańskiego oddziału TVP przy ul. Sobótki.

Oprócz niewątpliwej atrakcji, jaką oferuje widok ze wzgórza, warto zatrzymać się także u jego stóp. Po przeciwległej stronie ul. Jaśkowa Dolina, gdzie należy rozpocząć wędrówkę do miejsca widokowego znajduje się szczególne miejsce na artystycznej i kulturalnej mapie Gdańska, czyli Teatr Leśny.

Dojście do punktu widokowego prowadzi zarówno od ul. Jaśkowa Dolina, jak również od ul. Sobótki. Miejsce zapewnia widok na zabudowę Wrzeszcza, Zaspę oraz Zatokę Gdańską.

Źródło: gzdiz.gda.pl

Historia

Teatr Leśny w Gaju Gutenberga we Wrzeszczu otwarty został w 1911 roku. Dolina, która znajduje się przy drodze od tzw. Domku Leśnego do Diabelnego Mostu, gdzie ma swoją siedzibę Teatr, zostało wybrane nieprzypadkowo. Przede wszystkim jej atutem jest naturalna akustyka.

Teatr posiadał trzypoziomową scenę wraz z kanałem dla orkiestry, a także widownię, która mogła pomieścić nawet 2 tysiące widzów. Teatr, dzięki dofinansowaniu z miejskiej kasy był w pełni zelektryfikowany, mógł pochwalić się profesjonalnym zapleczem z garderobami dla aktorów, sanitariatami i kasami biletowymi.

Przedstawienia w Teatrze Leśnym organizowane były przez Gdańskie Towarzystwo Teatralne, a pierwszym spektaklem wystawionym na leśnej scenie był „Sen Nocy Letniej” Williama Szekspira. W kolejnych latach granu tu także „Oresteję” Ajschylosa, „Obóz Wallensteina” Fryderyka Schillera, „Ifigenię na Taurydzie” Eurypidesa i „Jak wam się podoba?” Szekspira. W Teatrze Leśnym wystawiono także dzieła muzyczne, m.in. „Stworzenie Świata” Józefa Haydna. W latach swojej świetności Teatr Leśny dorównywał prestiżem sopockiej Operze Leśnej, a spektakle gromadziły na widowni tłumy widzów.

Od lat 20. XX wieku Teatr był coraz rzadziej wykorzystywany do wystawiania sztuk teatralnych i stał się miejscem przeprowadzania festynów i imprez okolicznościowych. Po II wojnie światowej teatr popadł niemal całkowicie w zapomnienie i na wiele lat został zamknięty, a jego infrastruktura została całkowicie zdewastowana.

Do życia Teatr Leśny powrócił dopiero pod koniec lat 90. Dzięki Stowarzyszeniu Mieszkańców Osiedla im. Jana Matejki jego teren został doprowadzony do porządku, a 12 września 1998 roku ponownie otwarty. Od 2001 roku decyzją Władz Gdańska Teatrem Leśnym opiekuje się Klub Winda działający w ramach Gdańskiego Archipelagu Kultury. Dzięki niemu w Teatrze Leśnym, działającym w miesiącach wiosennych i letnich, odbywają się regularne koncerty, głównie jazzowe i bluesowe.

Źródło: gzdiz.gda.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Sobótki
80-330 Gdańsk
place
54.373116, 18.606468Skopiowano do schowka
N54º22'23.218", E18º36'23.285"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.