Punkt widokowy na Wzgórzu Ślimak w Gdańsku
Punkt widokowy otwarte w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk” znajduje się na szczycie mierzącego 98 m n.p.m. Królewskiego Wzgórza we Wrzeszczu, obecnie znanego pod nazwami: Ślimak, Sobótka lub Góra Jana.
Dojście do punktu widokowego na Ślimaku możliwe jest od strony ul. Traugutta, a także od ul. Jaśkowa Dolina po przeciwnej stronie wejścia do Teatru Leśnego.
Z punktu rozpościera się widok na Wrzeszcz, kampus Politechniki Gdańskiej, a także na Zielony Trójkąt, Nowy Port, latarnię morską i Zatokę Gdańską.
Źródło: gdansk.pl
Królewskie Wzgórze zamyka od strony północnej Królewską Dolinę, której pod tą nazwą znana jest już od XVII wieku. Nawiązuje ona do wizyt królów Jana III Sobieskiego oraz Augusta II Mocnego w tej okolicy. Niezalesiony dawniej teren kompleksu wzgórz nabył w 1803 roku senator napoleońskiego Wolnego Miasta Gdańska zamożny armator i filantrop Johann Labes i przekształcił go w park leśny.
W parku wytyczono ścieżki, przygotowano miejsca widokowe, a alejki parkowe obsadzono szpalerami krzewów ozdobnych. Zasadzono również drzewa wielu gatunków, także owocowe. Powstały modne w tym czasie sztuczne ruiny oraz ustawiono okolicznościowe głazy. W wieczory sobótkowe urządzano tam pokazy fajerwerków oraz występy artystów dla ludności. Na cześć Johanna Labesa wzgórze nazwano Johannisberg (Góra Jana). Szczyt wzgórza zwieńczyła kamienna wieża widokowa, z której jeszcze do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku można było podziwiać pełną panoramę Gdańska i okolic.
Zdewastowany na skutek wojen napoleońskich teren został wykupiony w 1832 roku przez miasto z przeznaczeniem na park miejski. Tak powstał jeden z pierwszych w Europie publicznych parków krajobrazowych, którego największą atrakcją były liczne punkty widokowe w kierunku Zatoki Gdańskiej i okolic. W tym też okresie przemianowano najwyższe wzniesienie Sobótka na Królewskie Wzgórze (niem. Königshöhe) na cześć króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III.
Warto dodać, że na południowo-wschodnim zboczu wzgórza zachowały się relikty dawnego cmentarza żydowskiego, natomiast na zboczu od strony ulicy Jaśkowa Dolina powstał jeszcze przed I Wojną Światową w części zachowany do dziś tor saneczkowy.
Źródło: gdansk.pl