Pomnik ofiar Marszu Śmierci w Gęsi
W czasie II wojny światowej znajdował się tutaj podobóz ewakuacyjny KL Stutthof. Śmierć poniosło tutaj ok. 200-u więźniów tego obozu. Po wojnie prochy ich przeniesiono na cmentarz w Krępie Kaszubskiej. W 2001 roku odsłonięto pomnik pamięci ofiar Marszu Śmierci w miejscu byłego obozu.
Pomnik ofiar Marszu Śmierci w Gęsi jest w pewnym sensie Epitafium. Dzieło przybrało formę żeliwnej ściany z centralnym elementem żywicznym, w którym niczym inkluzje tkwią nazwiska rozstrzelanych ofiar. Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Tomasz Sobisz pochodzący z Lęborka. Pracując nad ideą miejsca pamięci w Gęsi, badał dokumenty, poszukiwał prawdy, w końcu uznał, że niepozorne urzędowe druki mają ogromną siłę rażenia. Żeliwną ścianę zapisał wyborem tekstów, ukazując z jednej strony masowość i wielonarodowy charakter Marszu Śmierci, z drugiej zaś dokonał uobecnienia ofiar KL Stutthof.
Z tłumu „tylko” więźniów, stworzył tłum zwyczajnie niezwykłych indywidualności umieszczając na płycie pomnika nazwiska więźniów i informacje o nich pochodzące z prawdziwych obozowych dokumentów.
Źródło: cmentarze.lebork.pl