Pomnik ofiar Marszu Śmierci w Gęsi

Historyczna nazwa: Miejsce po dawnym obozie koncentracyjnym w Gęsi

W czasie II wojny światowej znajdował się tutaj podobóz ewakuacyjny KL Stutthof. Śmierć poniosło tutaj ok. 200-u więźniów tego obozu. Po wojnie prochy ich przeniesiono na cmentarz w Krępie Kaszubskiej. W 2001 roku odsłonięto pomnik pamięci ofiar Marszu Śmierci w miejscu byłego obozu.

Pomnik ofiar Marszu Śmierci w Gęsi jest w pewnym sensie Epitafium. Dzieło przybrało formę żeliwnej ściany z centralnym elementem żywicznym, w którym niczym inkluzje tkwią nazwiska rozstrzelanych ofiar. Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Tomasz Sobisz pochodzący z Lęborka. Pracując nad ideą miejsca pamięci w Gęsi, badał dokumenty, poszukiwał prawdy, w końcu uznał, że niepozorne urzędowe druki mają ogromną siłę rażenia. Żeliwną ścianę zapisał wyborem tekstów, ukazując z jednej strony masowość i wielonarodowy charakter Marszu Śmierci, z drugiej zaś dokonał uobecnienia ofiar KL Stutthof.

Z tłumu „tylko” więźniów, stworzył tłum zwyczajnie niezwykłych indywidualności umieszczając na płycie pomnika nazwiska więźniów i informacje o nich pochodzące z prawdziwych obozowych dokumentów.

Źródło: cmentarze.lebork.pl

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

84-352 Gęś
place
54.64182327813987, 17.63192241162974Skopiowano do schowka
N54º38'30.564", E17º37'54.921"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Upamiętnienia To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.