Pomnik upamietniający szkołę polską w Gietrzwałdzie
Pomnik upamietniający lokalizację szkoły polskiej w Gietrzwałdzie utworzonej w 1920 r. przy dzisiejszej ul. Ostródzkiej.
Historia polskiej szkoły w Gietrzwałdzie rozpoczęła się w 1920 roku, kiedy to, w odpowiedzi na postanowienia Komisji Szkolnej w Olsztynie, powstała pierwsza placówka oświatowa. Działała ona w skromnych warunkach, w prywatnym domu, gdzie dwa pokoje zaadaptowano na klasy. Mimo trudności, szkoła cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród polskiej społeczności.
Jednakże, z uwagi na panujące wówczas napięcia narodowościowe, istnienie polskiej szkoły spotkało się z oporem ze strony niemieckiej mniejszości. Liczne szykany i zastraszania ze strony niemieckich władz oraz nauczycieli doprowadziły do czasowego zawieszenia działalności placówki.
Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, szkoła wznowiła swoją działalność w budynku po byłej szkole niemieckiej. Początki były trudne: brakowało kadry pedagogicznej, pomocy dydaktycznych, a liczba uczniów była bardzo duża. Mimo przeciwności, dzięki zaangażowaniu nauczycieli i społeczności lokalnej, szkoła stopniowo się rozwijała. W 1957 roku Szkole Podstawowej w Gietrzwałdzie nadano imię Andrzeja Samulowskiego.
Źródło: zspgietrzwald.pl