Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie

Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie - gietrzwald panoramio 1
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie - gietrzwald widok ogolny bazyliki
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie - schowek01
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie - bazylika narodzenia najswietszej maryi panny w gietrzwaldzie 01
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie - sanktuarium
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie - gietrzwald 09
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie - church 7432390
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie - gietrzwald sanktuarium maryjne i miejsce cudownych objawien matki boskiej w roku 1877 widok na kosciol i wies od strony cudownego zrodelka panoramio
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie - gietrzwald
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie - impresja z gietrzwaldu 1
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie - impresja z gietrzwaldu 3
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie - pl polska warmia gietrzwald 20 x 2012 panoramio 1
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie - kos gietrzwald bazylika
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie - gietrzwald panoramio
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie - impresja z gietrzwaldu 6
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie - impresja z gietrzwaldu 4
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie - gietrzwald panoramio 3
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie - kp gietrzwald kaplica sw jozefa
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie - poland gietrzwald 001
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie - pl polska warmia gietrzwald 20 x 2012 panoramio 3
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie - impresja z gietrzwaldu 2
Data powstania obiektu: XVI w.
Opis

Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie znane jest przede wszystkim z objawień Matki Bożej, które miały miejsce w 1877 roku. To niezwykłe wydarzenie, podczas którego Matka Boża przemawiała po polsku do dwóch młodych dziewcząt (trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska), na zawsze odmieniło losy tej miejscowości. Dzięki objawieniom Gietrzwałd stał się jednym z najważniejszych polskich sanktuariów maryjnych.

Przed objawieniami w Gietrzwałdzie istniał już kościół poświęcony Narodzeniu Najświętszej Maryi Panny, a kult maryjny był tam obecny od wieków. Jednak to właśnie wydarzenia z 1877 roku spowodowały, że sanktuarium zaczęło przyciągać rzesze pielgrzymów.

Aby sprostać rosnącym potrzebom wiernych, podjęto decyzję o rozbudowie świątyni. Zmieniono jej architekturę, nadając jej neogotycki charakter. Powstała nowa nawa poprzeczna, prezbiterium z kryptą, a drewniana wieża została zastąpiona murowaną. Wewnątrz kościoła wykonano polichromie, które zachowały się do dziś.

Źródełko i droga krzyżowa

Nieodłącznym elementem sanktuarium jest również cudowne źródełko, które według przekazów zostało pobłogosławione przez Matkę Bożą podczas objawień 8 września 1877 roku. To właśnie tutaj pielgrzymi czerpią wodę, wierząc w jej uzdrawiającą moc. W okolicy sanktuarium wybudowano także rozległą drogę krzyżową, która pozwala na głębszą modlitwę i refleksję.

Uznanie Kościoła

Znaczenie Gietrzwałda jako miejsca kultu zostało potwierdzone przez Kościół. W 1970 roku papież Paweł VI nadał świątyni tytuł bazyliki mniejszej, a w 1977 roku, w setną rocznicę objawień, Kościół oficjalnie potwierdził ich autentyczność.

Gietrzwałd dziś

Dziś Gietrzwałd to miejsce pielgrzymek, gdzie wierni szukają duchowej odnowy i doświadczają bliskości Boga. Sanktuarium przyciąga zarówno Polaków, jak i pielgrzymów z zagranicy. Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie to nie tylko ważny ośrodek kultu religijnego, ale również miejsce o wyjątkowej atmosferze i bogatej historii.

Źródło: visit.olsztyn.eu

Historia

Nie wiadomo, kiedy został zbudowany w Gietrzwałdzie pierwszy kościół. Wiadomo, że w latach 1404–1409 proboszczem gietrzwałdzkim był ks. Jan Sterchen. Oznacza to, że prawdopodobnie już wtedy istniała w Gietrzwałdzie świątynia. Pierwszy kościół, o którym przetrwały informacje, był konsekrowany 31 marca 1500 przez biskupa sufragana Jana Wildego. Była to murowana, jednonawowa budowla gotycka, zbudowana na podmurówce z kamieni polnych, mająca płaski, drewniany strop i wieżę od strony zachodniej, w górnej części drewnianą. Kościół otrzymał wezwanie Narodzenia Najświętszej Marii Panny, a później – św. Jana Ewangelisty i św. apostołów Piotra i Pawła. 20 września 1580 biskup Marcin Kromer konsekrował ołtarz główny. Pod koniec XVI w. kościół był remontowany i przebudowany w stylu renesansowym – okna ostrołukowe zastąpiono wówczas prostokątnymi.

W drugiej poł. XIX w. w związku z objawieniami i wzrastającym ruchem pielgrzymkowym pojawiła się konieczność rozbudowy kościoła. Rozbudowa oraz renowacja miały miejsce w latach 1863–1869, kiedy proboszczem był ks. Józef Jordan oraz w latach 1878–1884, gdy proboszczem był ks. Augustyn Weichsel. W tym drugim okresie rozbudowę świątyni prowadzono według projektu Arnolda Güldenpfenniga, autora wielu budowli sakralnych w Niemczech w II. poł. XIX w. Wówczas to kościół uzyskał kształt, w którym istnieje do dzisiaj. Projekt Güldenpfenniga zakładał rozbudowę świątyni w stylu północnoniemieckiego gotyku ceglanego. Powiększono wówczas trzykrotnie prezbiterium i dobudowano transept z emporami, przez co kościół zyskał formę krzyża łacińskiego zamiast dawnego planu prostokąta. Dwuspadowy dach przykryto dachówką ceramiczną. Wzniesiono również nową, murowaną, trzykondygnacyjną wieżę na planie kwadratu, nakrytą wysokim, ostrosłupowym hełmem. Na wieży znajduje się zegar z 1885 roku oraz trzy dzwony. Po północnej i południowej stronie przylegają do bryły kościoła dwukondygnacyjne kaplice zakończone półkolistymi absydami, przykrytymi połówkowym dachem stożkowym. Wyposażenie wnętrza jest głównie neogotyckie. Polichromie nowej części kościoła wykonali artyści z Krakowa, w tym Aleksander Trojkowicz.

Po 1884 przy kościele wybudowano również organistówkę.

Od 1945 opiekę nad sanktuarium sprawują Księża Kanonicy Regularni Laterańscy.

2 lutego 1970 papież Paweł VI nadał kościołowi Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gietrzwałdzie tytuł i godność Bazyliki Mniejszej.

Bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gietrzwałdzie należy obecnie do dekanatu Olsztyn III – Gutkowo w archidiecezji warmińskiej.

Kult Matki Boskiej narodził się w Gietrzwałdzie bardzo wcześnie i był związany z obrazem Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej, znajdującym się w ołtarzu głównym kościoła od co najmniej 1505, kiedy to został wymieniony w inwentarzu parafii. Jest to obraz typu Hodegitrii, przedstawiający Matkę Bożą w półpostaci, okrytą ciemnoniebieskim płaszczem, trzymającą lewą ręką Dzieciątko Jezus w czerwonej sukience, które prawą rączką błogosławi, a lewą wspiera się na książce. Przy górnej krawędzi obrazu znajduje się trzymana przez 2 aniołów wstęga z dwoma pierwszymi wersami antyfony: Ave regina coelorum/ave domina angelorum.

Obraz jest tablicowy, malowany na podkładzie kredowym z roślinnym ornamentem w tle. Pierwszą informację o obrazie i kulcie sporządził biskup Marcin Kromer w 1583. Z kolejnych akt wizytacji wynikało, że kult do połowy XIX w. miał charakter lokalny.

W 1717 obraz został ozdobiony srebrnymi koronami. Sukienkę Madonny wykonał Michał Bartolomowicz z Olsztyna, a sukienkę Dzieciątka Jezus – złotnik olsztyński Jan Geese.

Obraz jest umieszczony w neogotyckim ołtarzu głównym z pocz. XX w., wcześniejszy ołtarz został zniszczony w 1731. W latach 1964–1965 obraz był konserwowany.

Źródło: wikipedia.pl

Msze Święte

Porządek Mszy Świętych w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie:

  • Niedziela i Święta:
    • godz. 7:00, 9:00, 11:00, 16:00, 18:00
    • godz. 8:30 Godzinki o N. Poczęciu NMP
    • godz. 6:30, 12:00, 17:30 Różaniec
    • godz. 15:00 Koronka do Mił. Bożego
  • Dni powszednie:
    • godz. 7:00, 12:00, 18:00
    • godz. 6:30, 11:30, 17:30 Różaniec
    • godz. 15:00 Koronka do Mił. Bożego

MSZE ŚWIĘTE DLA PIELGRZYMÓW I SPOTKANIE Z PRZEWODNIKIEM PRZEDSTAWIAJĄCYM HISTORIĘ SANKTUARIUM

Dodatkowe Msze św. dla grup pielgrzymkowych przybywających z kapłanem można odprawić w bazylice gietrzwałdzkiej w dni powszednie o godz.: 9:30, 10:30, 14:00, 15:15, 16L00

Są to jedynie godziny, w których istnieje możliwość odprawienia dodatkowej Mszy świętej. Jednak aby Msza święta się odbyła, musi zostać zgłoszona przynajmniej dwa dni wcześniej. W niedzielę nie ma dodatkowych Mszy św..

Zaktualizowano 22 dni temu

Dane teleadresowe

Kościelna 4
11-036 Gietrzwałd
Tel.: +48 89 512 31 02
Tel.: +48 89 512-34-07
place
53.748633, 20.234550Skopiowano do schowka
N53º44'55.079", E20º14'4.38"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.