Stadion Miejski w Gliwicach
Stadion Miejski w Gliwicach im. Piotra Wieczorka – stadion piłkarski w Gliwicach o pojemności 9913 widzów. Swoje mecze rozgrywa na nim klub Piast Gliwice.
Na stadionie znajduje się 9913 miejsc siedzących (w tym: 40 miejsc dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, 192 miejsca w strefie VIP, 30 miejsc dla komentatorów i 50 dla prasy). Na trybunach znajdują się 2 telebimy oraz oświetlenie o natężeniu 2000 luksów. Pod trybunami mieści się 11 budynków pomocniczych, a w nich toalety, punkt ratownictwa medycznego dla widzów oraz miejsce dla ochrony i policji. Wejście na stadion jest możliwe przez jedną z 32 bramek wejściowych. Stadion został zaprojektowany tak, aby w przyszłości była możliwa rozbudowa o kolejne 5 tys. miejsc.
Główne boisko stadionu ma wymiary 105 × 68 m (zgodne z wytycznymi UEFA) i podgrzewaną murawę z trawy naturalnej, natomiast boisko treningowe o wymiarach 20 × 40 m ma nawierzchnię z trawy sztucznej.
W trzykondygnacyjnym budynku klubowym znalazły się m.in. pomieszczenia dla zawodników z podziałem na gospodarzy i gości, sale dla trenerów, sędziów, delegata i obserwatora UEFA/PZPN, pokój do badań dopingu, pomieszczenia do rozgrzewki zawodników oraz zaplecze biurowe.
Wokół stadionu znajduje się parking na 146 samochodów osobowych i 11 autobusów oraz parking rowerowy.
Źródło: wikipedia.pl
W 1927 roku w miejscu, gdzie dziś stoi stadion miejski, do użytku został oddany obiekt mogący pomieścić 15 tys. widzów – Jahn-Stadion. Tam swoje mecze rozgrywała najsilniejsza w latach 30. drużyna – SpVgg Vorwärts-Rasensport.
Po przyłączeniu Gliwic do Polski w roku 1945, zagościła tam najpierw drużyna Budowlanych (znana też jako Lechia). W 1956 roku po fuzji trzech klubów (Sparty z KS Hutnik i KS Budowlani) powstał GKS (Gliwicki Klub Sportowy). W 1964 roku doszło do połączenia GKS Hutnik z SKS „Piast”, w wyniku czego powstał Gliwicki Klub Sportowy „Piast”, który rozgrywał mecze nie tylko na Okrzei, ale i na stadionie XX-lecia.
W połowie lat 60. rozpoczęła się przebudowa stadionu przy Okrzei. Powstała druga płyta, treningowa. Odremontowano też klubowy budynek. W takiej postaci z drewnianymi ławkami stadion ten przetrwał do początku XXI wieku.
W 2006 roku stadion zyskał sztuczne oświetlenie, którego inauguracja odbyła się 21 lipca. Z tej okazji odbył się mecz towarzyski z Pogonią Szczecin. W 2008 roku Piast awansował do Ekstraklasy, co wymusiło rozgrywanie meczów na stadionie MOSiR w Wodzisławiu Śląskim, gdyż obiekt przy Okrzei nie spełniał wymogów licencyjnych. Pierwszy w historii mecz na szczeblu Ekstraklasy na gliwickim obiekcie rozegrany został 3 kwietnia 2009 roku. Piłkarze Piasta podejmowali wówczas Górnika Zabrze.
26 września 2010 Piast rozegrał ostatni mecz na starym stadionie, a 2 dni później rozpoczęła się budowa obecnego stadionu. Stary obiekt został całkowicie wyburzony, a w jego miejscu powstał zupełnie nowy stadion, zaprojektowany przez niemiecką firmę Bremer z Paderborn. Stadion ten jest niemal wierną kopią niemieckiego Benteler-Arena, na którym swe mecze rozgrywa SC Paderborn 07. Wykonawcą obiektu było konsorcjum firm Polimex-Mostostal i ADT and Security. Początkowo koszt budowy miał wynieść 54 mln zł, jednakże ze względu na konieczności przeprojektowania systemu monitoringu i identyfikacji kibiców, koszt ten był wyższy.
Meczem inauguracyjnym na nowym stadionie było spotkanie Piast Gliwice – Wisła Płock rozegrane 5 listopada 2011 roku. Mecz wygrali piłkarze z Gliwic (2:1) przy rekordowej frekwencji 9432 kibiców]. Kolejny rekord frekwencji padł 15 maja 2016 podczas meczu z Zagłębiem Lubin i wyniósł 9523 (po tym meczu klub świętował wywalczenie pierwszego w historii wicemistrzostwa). Kolejny rekord padł 19 maja 2019 podczas meczu z Lechem Poznań, po którym Piast został mistrzem Polski. Oglądało go 9913 osób. Po meczu prezydent miasta – Zygmunt Frankiewicz ogłosił, że stadion będzie nosił imię zmarłego wiceprezydenta miasta – Piotra Wieczorka.
Źródło: wikipedia.pl