Grupa warowna "Stachelberg"
Grupa warowna Stachelberg powstawała w latach 1937-1938 w położonej na wschodnim obrzeżu Karkonoszy miejscowości Babí u Trutnova, jako część systemu umocnień przedwojennej Czechosłowacji.
Oprócz wystawy w budynku obejrzeć można cały szereg modeli zabytkowego sprzętu wojskowego, jak również poszczególnych obiektów warownych. Wystawa obejmuje również jedyny w swoim rodzaju panoramiczny model całego układu grupy warownej o rozmiarach 3x6 metrów, który przedstawia ją po zakończeniu, planowanym na 1939 rok.
Zwiedzenie części nadziemnej obiektu zajmuje 20-40 minut i możliwe jest we własnym zakresie, bez przewodnika.
Zwiedzanie podziemnej części wystawy trwa 50-60 minut.
Z planowanej największej grupy warownej czechosłowackiej fortyfikacji został wybudowany jedyny obiekt, tradytor międzypola T-S 73.
O budowie umocnień zdecydowano już w 1934 roku, natomiast pierwsze badania w terenie przeprowadzono w lutym 1935 r. Byli przy nich – a następnie przy projektowaniu przebiegu linii – obecni także generałowie francuscy. Po trzech latach badań i fazy projektowej twierdzy Stachelberg, w sierpniu 1937 r. zlecono jej wykonanie, dając termin realizacji 24 miesiące. W 1938 roku prace budowlane przerwano, a kompleks Stachelberg, liczący 12 obiektów powierzchniowych, nigdy nie doczekał się dokończenia. W podziemiach stachelberskiej twierdzy rozciąga się rozległy kompleks korytarzy i pomieszczeń. Łącznie wybudowane miały być 34 sale przeznaczone na magazyny, biura, pomieszczenia noclegowe i pomieszczenia na wyposażenie techniczne. Wszystkie przestrzenie podziemne zostały wydrążone, niektóre jednak tylko częściowo. Tylko 15% jest wybetonowanych. Dziś twierdzę Stachelberg i część podziemi można zwiedzać.
Źródło: hkregion.cz