Cerkwisko w Huczwicach
Pozostałości po drewnianej cerkwi greckokatolickiej pw. Zwiastowania NMP w Huczwicach z 1850 roku. Remontowana i konsekrowana w 1895 r. Cerkiew, podobnie jak cała zabudowa wsi uległa zniszczeniu podczas I i po II wojnie światowej. Zachowały się resztki podmurówki oraz fragmenty krzyży wieńczących świątynię. W październiku 2016 cerkwisko w Huczwicach zostało uporządkowane, a teren ogrodzony. W pracach pomagali członkowie Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" oraz pracownicy Nadleśnictwa Baligród.
Źródło: twojebieszczady.net
Huczwice – nieistniejąca wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Baligród u stóp Chryszczatej, na terenie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.
Wieś lokowana na prawie wołoskim w dobrach Balów z Hoczwi. Wieś prawa wołoskiego w latach 1551-1600, położona w ziemi sanockiej województwa ruskiego. Po raz pierwszy wzmiankowana w 1552 r. jako "Oczfficza", liczyła 10 gospodarstw kmiecych.
W połowie XIX wieku właścicielem posiadłości tabularnej w Huczwicach był Henryk hr. Fredro.
W XX wieku Huczwice przyłączono jako przysiółek do Rabego. W 1921 roku wieś liczyła 28 domów i 156 mieszkańców (132 grek., 24 mojż.). Po II wojnie światowej mieszkańców wysiedlono, zabudowania zniszczono wraz z drewnianą cerkwią z 1850 roku.
Przez teren Huczwic prowadzi oznakowany szlak z Bystrego na Chryszczatą.
Źródło: wikipedia.pl