Kapliczka Synarewo w Rabskiej Dolinie
Kapliczka Synarewo to kolejna atrakcja doliny Rabskiego (Rabiańskiego) Potoku. Prowadzi do niej oznakowana ścieżka, a wejście na nią znajduje się tuż przy głównej drodze, biegnącej przez Rabe, przy niewielkiej wiacie.
Nazwa Synarewa to zbitek słowny, tak przynajmniej wyjaśnia to miejscowa opowieść. Otóż zbocze góry należało do Żyda o nazwisku Rew. Jedną z części tej góry otrzymał w testamencie jego syn a ponieważ nikt nie pamiętał jego imienia, określając to zbocze, mówiono, że należy do "syna Rewa".
Kapliczka została wzniesiona najprawdopodobniej początkiem XIX w. Zbudowana jest z kamienia, dach pokryty blachą. We wnętrzu znajduje się figura Matki Boskiej.
Jest to jedna z wielu bieszczadzkich kapliczek odpustowych. Przed II wojną światową miejsce to było otoczone szczególnym kultem, odwiedzali je pątnicy przybywający nie tylko z okolicznych wiosek ale i z terenów obecnej Słowacji i Węgier.
Bezpośrednio spod kapliczki wypływa źródełko uchodzące za cudowne, pomocne zwłaszcza w leczeniu chorób oczu. Według legendy kapliczka stoi w miejscu, gdzie jednemu z mieszkańców Rabego – Feciowi Dziule ukazała się Matka Boska. Inna legenda opowiada o pastuchu z Huczwic, Mikołaju Syczu, który uleczony został ze ślepoty dzięki przemywaniu oczu w wodzie ze źródła.
Źródło: gorybezgranic.pttk.pl