Cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej w Baligrodzie

Nr w rejestrze zabytków:
A-51 z 25.01.1985
Cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej w Baligrodzie - baligrod cerkiew zasniecia matki boskiej hb3
Cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej w Baligrodzie - baligrod cerkiew zasniecia matki boskiej hb5
Cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej w Baligrodzie - cerkiew pw zasniecia nmp baligrod pow leski
Cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej w Baligrodzie - baligrod cerkiew zasniecia matki boskiej hb4
Cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej w Baligrodzie - baligrod cerkiew zasniecia matki boskiej hb7
Cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej w Baligrodzie - baligrod cerkiew zasniecia matki boskiej hb6
Cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej w Baligrodzie - baligrod cerkiew z 1800 roku 2
Cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej w Baligrodzie - baligrod cerkiew z 1800 roku 4
Cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej w Baligrodzie - baligrod cerkiew 2
Data powstania obiektu: 1829 r.
Opis

Cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej w Baligrodzie – murowana cerkiew greckokatolicka wzniesiona w roku 1829 we wsi Baligród, w miejsce poprzedniej, drewnianej cerkwi, wzmiankowanej już w roku 1761.

Cerkiew w Baligrodzie jest świątynią orientowaną, dwudzielną. Prezbiterium zamknięte półkoliście. Od północy i południa zakrystie. Nawa szersza, na planie prostokąta. Od zachodu przedsionek. Nad prezbiterium dach dwuspadowy, nad nawą ośmioboczna kopuła na bębnie, nad zakrystiami małe kopułki.

W świątyni nie zachowały się elementy pierwotnego wyposażenia. W zbiorach Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku znajduje się XVII wieczna ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Cerkiew została wzniesiona w roku 1829 z fundacji ówczesnego właściciela miejscowości Onufrego Karsznickiego. W roku 1928 została wyremontowana i przebudowana. W trakcie przebudowy zakończoną baniastym hełmem sygnaturkę zastąpiono drewnianą kopułą. W latach 1946–1947 świątynia była przechowalnią sprzętów liturgicznych (ornaty, księgi, krzyże, lichtarze, obrazy, figury), zwiezionych z cerkwi w Roztokach Dolnych, Kiełczawie, Cisowcu, Stężnicy, Jabłonkach, Kołonicach, Huczwicach i Rabem. Większość tych sprzętów i paramentów zrabowali 20 sierpnia 1947 żołnierze Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którzy wywieźli je w niewiadome miejsce. Od roku 1949 cerkiew wykorzystywana była jako magazyn. W tym czasie zniszczeniu lub rozkradzeniu uległo całe wyposażenie świątyni. Remont dachu rozpoczął się w roku 1990, jednak szybko został, ze względu na brak funduszy, przerwany. W roku 2001 przegnicie konstrukcji kopuły spowodowało stopniowe zapadanie się jej konstrukcji do wnętrza. W roku 2003 ks. Miron Michajłyszyn, greckokatolicki kapelan Wojska Polskiego, wysunął pomysł urządzenia w baligrodzkiej cerkwi świątyni greckokatolickiego ordynariatu polowego. 15 sierpnia tegoż roku odprawione zostało w cerkwi pierwsze nabożeństwo od czasów wysiedleń. Obecnie waląca się kopuła została zabezpieczona, a cerkiew jest w trakcie remontu.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 8 miesięcy temu

Dane teleadresowe

6 Sierpnia
38-606 Baligród
place
49.336017, 22.287411Skopiowano do schowka
N49º20'9.661", E22º17'14.68"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół greckokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.