Schronisko PTTK "Szwajcarka" w Karpnikach
619/J z 26.03.1980
Schronisko PTTK "Szwajcarka" położone jest na wysokości 520 m n.p.m. wśród świerkowych i bukowych lasów, gdzie łączy się węzeł pięciu szlaków turystycznych. Leży w Górach Sokolich na wysokości 520 m n.p.m. – to jedyne całkowicie drewniane kultowe miejsce w Sudetach.
Do Szwajcarki można dotrzeć z różnych stron. Popularną trasą jest szlak żółty z Karpnik, gdzie po drodze mija się wzniesienie Trzech Koron (525 m n.p.m.). Całość drogi trwa ok. 45 min.
Warto również wybrać jako punkt startowy wieś Trzcińsko i wędrować do obiektu szlakiem niebieskim. Do tej miejscowości dojeżdża pociąg. Trasa trwa ok. 1 h.
Inną opcją jest rozpoczęcie drogi z Janowic Wielkich zielonym szlakiem. Po drodze można zobaczyć m.in. ruiny zamku Bolczów. Czas trasy to ok. 2 h. Do miasteczka można dostać się pociągiem.
Nie ma przeszkód, żeby dojechać na miejsce samochodem. Droga prowadzi od strony Janowic przez Przełęcz Karpnicką, jednak trzeba pamiętać, że jest to droga szutrowa.
W Szwajcarce turyści mogą skorzystać z noclegów nie tylko w tradycyjnych pokojach od 3 do 19-osobowych, ale również w osobnym domku letniskowym, własnym namiocie lub campingu. Warto się tam zatrzymać na dania serwowane w bufecie, a w szczególności na pyszną szarlotkę. Poza tym w obiekcie często organizowane są koncerty, imprezy plenerowe, lekcje jeździectwa, a także zawody, takie jak dogtrekking. Miejsce udostępnia salę kominkową, salę przy bufecie, a latem miejsce przy ognisku na różnorodne uroczystości.
Okolice Szwajcarki to raj dla miłośników wspinaczki, jazdy na rowerze oraz wycieczek pieszych po górach. Duży węzeł szlaków turystycznych przy Szwajcarce sprawia, że jest to idealny punkt startowy, w takie miejsca jak Sokoliki, Husyckie Skały, Skalny Most czy Przełęcz Karpnicka. W pobliżu przebiega również wiele malowniczych tras rowerowych, które można sprawdzić na stronie dolnyslaskrowerem.info. Do tego miejsca chętnie przyjeżdżają osoby uprawiające wspinaczkę górską. Skałki Sokolików są idealną lokalizacją do nauki i doskonalenie swoich umiejętności taterniczych. Można tutaj pobierać lekcje w zakresie alpinistyki i asekuracji od doświadczonych alpinistów, tak aby przygotować się na przyszłe zdobywanie kolejnych szczytów.
Będąc w tych okolicach warto wstąpić do browaru w Miedziance, który należy do Dolnośląskiego Szlaku Piwa i Wina. Można tam nie tylko spróbować wyśmienitych smaków, ale również zobaczyć owianą tajemnicą miejscowość, o której pisał Filip Springer w książce „Miedzianka. Historia znikania”. Kolejny punkt do zobaczenia znajduje się w centrum Rudaw Janowickich – Zamek Bolczów. Ruiny budowli połączonej kamiennym murem są dostępne dla turystów całą dobę. Wstęp jest bezpłatny.
Źródło: dolnyslask.travel
Miejsce powstało w 1823 roku z polecenia właściciela zamku w Karpniakach – Wilhelma von Hohenzollerna. Forma budynku była wzorowana na stylu szwajcarskim. Wyjątkowe są w nim elementy, takie jak całkowicie drewniana konstrukcja oraz balkon wokół całego obiektu. Na pierwszym piętrze znajduje się biesiadna sala z kominkiem oraz pokoje. Początkowo był to dom myśliwski, następnie gospoda, a w 1950 r. obiektem zajęło się PTTK i od tego momentu jest dostępne dla turystów.
Ze względu na popularność Gór Sokolich do stawiania pierwszych kroków we wspinaczce górskiej, często w domu turysty pojawiały się ciekawe osoby, w tym Wanda Rutkiewicz – pierwsza kobieta, która stanęła na szczycie K2.
Źródło: dolnyslask.travel
Inne obiekty znajdujące się w:
Góry Sokole
- Krzyżna Góra (654 m n.p.m.)
- Ruiny zamku Sokolec w Karpnikach
- Schronisko PTTK "Szwajcarka" w Karpnikach
- Sokolik (642 m n.p.m.)