Basen Pałacu Młodzieży w Katowicach
Pałac Młodzieży w Katowicach jest obiektem, który od 65 lat buduje historię młodych ludzi sukcesu, pasji i zainteresowań w różnych dziedzinach. Pracownia pływania jest jedną z siedemnastu dzisiaj działających pracowni PM, która miała wpływ na kształt tej historii. Stało się to, dzięki powstaniu w PM basenu sportowego o długości 25 metrów z trybunami i zapleczem sportowym. Było to w okresie, kiedy polski sport pływacki nie miał jeszcze ani jednego znaczącego osiągnięcia na arenach międzynarodowych. Od tamtej pory pracownia pływania rozpoczęła swoje dążenia, do bycia jednym z najważniejszych filarów sportu pływackiego w Polsce. Od początku działalności Pałacu Młodzieży priorytetem pracowni jest tworzenie dla młodych ludzi szans i warunków do realizacji ambicji i marzeń związanych z tym sportem. Przez wieloletni okres pracownia rozwijała się, dostosowywała do nowych trendów i wychodziła naprzód z wieloma inicjatywami zwieńczonymi niezliczonymi sukcesami, będącymi wzorem dla innych. Zakres prowadzonej działalności jest bardzo szeroki. Od podstawowej nauki pływania, pływanie rekreacyjne, doskonalenie pływania, aż do sportowych technik i poziomu mistrzowskiego.
Pracownia pływania nigdy nie ograniczała się do samodzielnego budowania swojego dzisiejszego kształtu i pozycji. W 1957 roku powstał Międzyszkolny Klub Sportowy Pałac Młodzieży Katowice, którego barwy najlepsi zawodnicy i zawodniczki pracowni pływania reprezentowali w przeszłości i reprezentują dzisiaj. MKS Pałac Katowice, poza pływakami, zrzesza również dziedziny sportu, jakimi są: judo, szermierka, gimnastyka sportowa i skoki do wody. Jako jeden klub i zespół sportowych pracowni Pałacu Młodzieży wszyscy staramy się czerpać wzajemne inspiracje i doświadczenia.
O działalności żadnej z drużyn, klubów czy różnych instytucji sportowych, nie da się mówić bez owoców ich starań. Urodzona w 1983 roku Otylia Jędrzejczak stała się ikoną polskiego pływania. Jest najbardziej utytułowaną pływaczką w historii Polski. Jej koronnym dystansem pływackim jest 200 m. stylem motylkowym, na którym wywalczyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 2004 roku, trzykrotnie ustanawiała rekord świata i była wielokrotną medalistką Mistrzostw Świata i Europy. Jej kariera rozpoczęła się właśnie na pływalni Pałacu Młodzieży, kiedy była uczestniczką pracowni pływania i zawodniczką MKS Pałac Młodzieży Katowice. Mimo tego, że Otylia w 2014 roku zakończyła oficjalnie swoją karierę, pozostaje wielkim autorytetem, dumą i wzorem dla uczestników naszej pracowni.
Wśród mężczyzn, jednym z najbardziej utalentowanych pływaków, którzy rozwijali swoje umiejętności na tym samym basenie był urodzony w 1981 roku Michał Sapoń. Startując w 1998 roku na Światowych Igrzyskach Młodzieży w Moskwie zdobył złoty medal na 200 m. stylem dowolnym i brązowy na 100 m. Rok później udało mu się wywalczyć drugie miejsce na 200 m. w stylu dowolnym na Mistrzostwach Europy Juniorów w Lizbonie.
Wieloletnie doświadczenie pracy trenerów sprawiło, że możemy się dziś pochwalić sukcesami np. Patrycji Bart czy Wiktorii Kondrot. Patrycja urodziła się w 1997 roku i ma już na koncie wiele medali Mistrzostw Polski i imprez międzynarodowych. Jej specjalnością jest styl dowolny na dystansach 50, 100 i 200 metrów. Przez wiele lat była członkiem Kadry Narodowej Juniorów. Trenerem Patrycji jest obecny kierownik pracowni Pływania mgr Jacek Czarnecki. Wiktoria, urodzona w 2004 roku, jest młodszą koleżanką Patrycji i najważniejsze życiowe starty są jeszcze przed nią. Pomimo tak młodego wieku, zawodniczka już osiąga znakomite i obiecujące sukcesy. W roku 2015 została rekordzistką Polski na dystansie 50 m. stylem grzbietowym wśród jedenastolatków. Trenerem Wiktorii jest mgr Agnieszka Sitkiewicz. Obydwie z dziewcząt są wychowankami pracowni od najmłodszych lat i zaczynały od podstawowej nauki pływania. Na zdjęciach Patrycja i Wiktoria.
Działalność pływalni obejmuje również sport zawodników niesłyszących. Artur Pióro, urodzony w 1991 roku, to niezwykle utytułowany zawodnik. Wielokrotny mistrz, rekordzista Świata i Europy oraz medalista olimpijski osób niesłyszących. Artur trenuje na Pływalni Pałacu Młodzieży już od wielu lat i pomimo swojej niepełnosprawności rywalizuje z zawodnikami w pełni sprawnymi. Jest laureatem wielu plebiscytów sportowych a jego trenerem jest dr Marek Jabczyk.
Pływanie to nie jedyna dyscyplina, która niesie za sobą szereg sukcesów sportowych. PM współpracuje z Oddziałem Miejskim Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. W ramach pracowni działa grupa ratownicza pod kierownictwem mgr Roberta Puchalskiego. Ratownicy z Katowic kilkakrotnie z rzędu byli najlepszą drużyną ratowniczą w Polsce i na Śląsku. Niektórzy z nich stawali na podium mistrzostw Europy i Świata. Ratownictwo wodne nie jest dyscypliną olimpijską, jednak to bardzo szlachetna i wymagająca dziedzina sportu.
Basen Pałacu Młodzieży to również obiekt kojarzony z imprezami sportowymi i współpracą z innymi zespołami w kraju i za granicą. W 2004 roku powstało Katowickie Stowarzyszenie Pływackie. Zostało utworzone przez ludzi związanych z pływaniem w celu wspierania młodzieży pracowni pływania w realizacji ich sportowych marzeń. Stowarzyszenie jest współorganizatorem, wraz z Pałacem Młodzieży, wielu zawodów sportowych rangi międzynarodowej. Staramy się, aby były to imprezy na najwyższym poziomie przy wykorzystaniu najnowszych technologii, stosowanych na najlepszych obiektach na świecie. Co roku organizowane są u nas zawody, na które zapraszane są kluby z Węgier, Ukrainy, Słowacji, Serbii czy Słowenii. Staramy się w ten sposób promować nasze pływanie w Polsce i za granicą. Na przestrzeni lat pracownia nawiązała wiele zagranicznych kontaktów a jej uczestnicy reprezentowali nasz kraj i Pałac Młodzieży na europejskich pływalniach.
Codzienna praca pływalni to również współdziałanie z sąsiednimi placówkami dydaktycznymi w zakresie sportu, rekreacji i promowania zdrowego stylu życia. Na nasz basen uczęszczają dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Katowicach, Gimnazjum nr 2 i Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2, gdzie funkcjonują klasy sportowe o profilu pływackim. Latem i zimą, w okresie wolnym od zajęć szkolnych w naszych zajęciach bierze udział kilka tysięcy dzieci z różnych szkół, świetlic środowiskowych, domów dziecka i wielu innych instytucji.
Tekst i opracownie : Mateusz Gąsienica Gewont