Galeria „Fra Angeliko” Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach

Data powstania obiektu: 1986 r.
Opis
Galeria kontynuuje dzieło założonej w 1983 r. studenckiej galerii „Gołębnik”, która powstała przy Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. Jest miejscem wystaw, promocji, spotkań artystów i otwartego dialogu kościoła ze sztuką.

Galeria Sztuki Współczesnej „Fra Angelico” działa w strukturach Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. Jej patronem jest błogosławiony Jan z Fiesole, zwany Bratem Anielskim, dominikanin i artysta florencki, beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II i ogłoszony przez niego patronem artystów.

„Fra Angelico” to dzisiaj miejsce wystaw, promocji, spotkań artystów i otwartego dialogu kościoła z postawami artystycznymi i intelektualnymi wyrażającymi się poprzez sztukę. To również przestrzeń, w której odbywają się warsztaty artystyczne podejmujące próby przystosowania sztuki i architektury do wymogów liturgii i wnętrza sakralnego.

W swojej działalności galeria ściśle współpracuje z katowicką filią krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, której profesorowie i studenci często realizują tutaj swoje wystawy, a także z Komisją Sztuki  i Architektury Sakralnej oraz katowicką Galerią Sztuki Współczesnej BWA.

Filarem działalności galerii są dwie poważne imprezy artystyczne o charakterze biennale: organizowany co roku od 1986 r. ogólnopolski konkurs na grafikę artystyczną pn. „Wobec wartości” oraz realizowane co dwa lata cykle wystaw pn. „Wspólnota”.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Początki galerii „Fra Angelico” związane są z Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Tutaj bowiem, w 1983 r. z inicjatywy ks. J. Myszora powstała studencka galeria sztuki zwana „Gołębnikiem”. Była ona miejscem kształtowania wrażliwości na sztukę współczesną alumnów seminarium – przyszłych duszpasterzy.

Galeria „Fra Angelico” początkowo była kontynuacją „Gołębnika”. Została założona w 1986 r. staraniem nowego dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego, w strukturach którego działa. Wychodziła ona naprzeciw oczekiwaniom środowisk twórczych, które w okresie po zakończeniu stanu wojennego utworzyły tutaj ośrodek promocji i ekspresji kultury, niezależnej od oficjalnego nurtu propagandy komunistycznej.

Przez kilka sezonów, aż do 1989 r., galeria była miejscem spotkań twórców, którzy świadomie pragnęli uczestniczyć w kręgu kultury niezależnej. Jednym z jej członków założycieli, obok Macieja Bieniasza, Andrzeja S. Kowalskiego i Romana Kalarusa, był Tadeusz Czober – przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiego Komitetu Kultury Niezależnej.

Równoległym do galerii nurtem kultury niezależnej płynęła działalność Duszpasterstwa Akademickiego i Klubu Inteligencji Katolickiej, współorganizatora Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. Obecność artystów zaznaczyła się i w tych środowiskach. II Tygodniowi Kultury Chrześcijańskiej w Katowicach towarzyszyła w 1985 r. wystawa sztuki religijnej artystów plastyków środowiska katowickiego i wykłady z zakresu architektury sakralnej.

Po 1989 r., kiedy dyrektorem Muzeum Archidiecezjalnego został ks. Henryk Pyka, galeria nie zawiesiła swojej działalności mimo, że ustała działalność wielu środowisk twórczych pod patronatem Kościoła, a artyści wrócili do tradycyjnych miejsc prezentacji swojej twórczości. Pod nowym kierownictwem kontynuowano wypracowany model jej działalności, realizując w rytmie comiesięcznych wystaw promocje i pokazy twórczości artystów miejscowego środowiska i innych środowisk artystycznych, także zagranicznych.

Przy Muzeum Archidiecezjalnym powstało zasobne archiwum działalności galerii i dokumentacja wystaw w postaci katalogów i plakatów. Bogaty jest rejestr plakatów wystaw projektu Romana Kalarusa. Wystawy organizowane w galerii posiadały od samego początku otwartą formułę. Nie wprowadzano w zasadzie żadnych ograniczeń tak pod względem tematyki, jak i środków wyrazu. Z czasem pojawiła się jednak potrzeba określenia się galerii jako miejsca dialogu postaw, ale i odważnej manifestacji przekonań religijnych, filozoficznych i metafizycznych.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Henryka Jordana 39
40-056 Katowice
place
50.250885, 19.019340Skopiowano do schowka
N50º15'3.186", E19º1'9.624"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Na deszcz
Miejsce/obiekt, który charakteryzuje się możliwością zwiedzania niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.