Kaplica św. Barbary w Katowicach

Data powstania obiektu: 2005 r.
Opis

Na terenie centrum handlowego Silesia City Center, w jednym z nielicznych zachowanych do dziś budynków pokopalnianych znajduje się kaplica pw. św. Barbary. Kaplica św. Barbary jest pierwszą w Polsce kaplicą na terenie centrum handlowego.

W 1903 roku w Katowicach, dzielnicy Dąb, w okolicach dzisiejszej ul. Chorzowskiej powstała kopalnia węgla kamiennego „Eminenz” po II Wojnie Światowej przemianowana na „Gottwald” od 1990 roku na „Kleofas”. Eksplatację zakończoną w 2004 roku.

Przedstawiciele spółki Silesia City Center, która należy do węgierskiej korporacji TriGránit, zaproponowali kurii archidiecezjalnej w Katowicach, a ta wyraziła zgodę, aby w dawnej maszynowni kopalni powstała kaplica pw. św. Barbary. Kaplica stanęła w sąsiedztwie innych budynków pokopalnianych oraz szybu Jerzy.

Do kaplicy trafiły ołtarz i figurka świętej Barbary ze zlikwidowanej kopalni Gottwald, przechowywane do tej pory w parafii św. Jana i Pawła w Dębie. Autorem drogi krzyżowej jest artysta Mariusz Pałka. Organy do kaplicy zostały sprowadzone z kaplicy seminaryjnej w Katowicach w 2018 roku.

Kaplica została poświęcona 3 grudnia 2005 roku przez ks. dziekana Stanisława Nogę. W pierwszych latach była częścią parafii św. Jana i Pawła Męczenników w Katowicach-Dębie. Od roku 2012 jest kościołem rektoralnym poświęconym przede wszystkim dziełom nowej ewangelizacji. Pierwszym rektorem był ks. Krzysztof Biela, od 1 sierpnia 2015 rektorem kaplicy jest ks. Bogdan Kania.

Źródło: peuk.fiiz.pl / kaplicaswbarbary.pl

Historia

Budowę kopalni pod nazwą „Eminenz”, bo taką nazwę wcześniej nosiła kopalnia „Gottwald”, rozpoczęto w lipcu 1904 r. Kardynał wrocławski Georg Kopp poświęcił miejsce pod budowę nowego szybu, któremu nadano jego imię „Jerzy”, a cała kopalnia przyjęła nazwę jego „Eminencji”. W 1905 r. nastąpiło jej połączenie z kopalnią „Waterloo”. Właścicielem kopalni był szpital świętego Ducha w Bytomiu i parafia katolicka w Chorzowie. Budowę zakończono w 1907 r. W 1928 r. dzierżawiła ją spółka akcyjna huta „Pokój”. Od 1931 r. należała do Rudzkiego Gwarectwa Węglowego. W czasie okupacji zatrudniano w kopalni jeńców wojennych z obozów pracy zlokalizowanych na terenie Załęża.

Po II wojnie światowej kopalnia należała do Katowickiego Związku Przemysłu Węglowego. W 1953 r. zmieniono jej nazwę na „Gottwald” (na cześć pierwszego komunistycznego prezydenta Czechosłowacji – Klementa Gottwalda). W 1974 r. połączyła się ona z kopalnią „Kleofas”.

Obecnie kopalnia już nie istnieje.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Chorzowska 107
40-121 Katowice
Tel. kom.: +48 519 546 184
place
50.269313, 19.005427Skopiowano do schowka
N50º16'9.527", E19º0'19.537"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.