Krzyż - Boża Męka (ul. Ułańska) w Katowicach
Postument: Podstawa dwuczęściowa. Dolna część tworząca stopkę zwęża się skosem ku górnej. W tyle tej części podstawy sygnatura budowniczego [K. Pokorny Kattowitz]. Na froncie górnej części podstawy prostokątna, profilowana płycina z liściasto zdobionymi narożnikami. W niej wyryta inskrypcja: Prośymy o pobożny Ojcze nasz i Zdrowaś Marya / wioska Bedersdorf 1893
. Cokół oddzielony od podstawy płytą o wklęsłym profilu. Cokół nieco węższy od podstawy. W nim głęboka, profilowana wnęka zwieńczona trójlistnym ostrym łukiem. W górze wnęka dopełniona do prostokąta. Gzyms w formie łamanego daszka podciętego wklęsłym profilem. Trójkąty pod gzymsem nieco wysunięte poza lico cokołu. Pole wokół wnęki cokołu i frontowego trójkąta pod gzymsem zdobione roślinnymi ornamentami.
Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej Siewnej. Maria stoi wyprostowana na płaskim stopniu od dołu opartym o kielichową podstawę zdobioną roślinnym ornamentem. Na głowie ma wianek z liści.
Krzyż: Wielowarstwowa, schodkowa stopka podtrzymuje zapewne wtórny mały krzyż z ramionami zakończonymi w strzałkę i z maleńką, metalową figurką Chrystusa.
Otoczenie: Krzyż stoi na skwerze, na ogrodzonym terenie kościoła pw. Matki Bożej Piekarskiej. Podniesiony jest na betonowej płycie. Teren przy krzyżu wyłożony płytami chodnikowymi.
Źródlo: przydrozne.eu