Pozostałości po hucie "Szopienice" w Katowicach

Nr w rejestrze zabytków:
A-1227/78 z 30.07.1978
Data powstania obiektu: 1834 r.
Opis
Zespół zabytkowych zabudowań huty „Szopienice” mieści się na terenie nadal funkcjonującego zakładu. Jego historia sięga 1834 r., kiedy to firma Bergwerksgesellschaft Georg von Giesches Erben uruchomiła w Szopienicach hutę cynku „Wilhelmina”.

Zespół zabudowań huty „Szopienice” to jeden z dwóch zabytkowych zespołów poprzemysłowych na terenie katowickiej dzielnicy Szopienice. Drugim jest pochodzący z końca XIX w. zespół browaru Mokrskich.

Na terenie huty znajdują się obiekty nieruchome prezentujące dużą wartość historyczną. Niestety wiele z nich popada w coraz większą ruinę, pomimo objęcia ich ochroną konserwatorską. W zespole huty uwagę zwraca przede wszystkim modernistyczny zespół zabudowy dawnej huty cynku, pochodzący z lat 1908–1912, w tym: hala nr 1 pieców destylacyjnych wraz z kominami, budynek muflarni, magazynu blendy, cechowni, wieża ciśnień, portiernia nr 1, wysoka kolejka wąskotorowa na estakadzie; zespół wzniesiono w stylu modernizmu. Ponadto cenne są następujące obiekty: budynek dawnej walcowni z wyposażeniem z 1904 r. (duża część jego wyposażenia wpisana jest do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego), budynek dawnej kotłowni z 1904 r., wzniesione w latach 20. i 30. XX w. dawne warsztaty mechaniczne, zespół budynków dawnej lokomotywowni z końca XIX w., dawny budynek socjalny z końca XIX w., dawny budynek stolarni z początku XX w. oraz dawny budynek wagonowni pochodzący z lat 80. XIX w. 

Uwagę zwraca także wzniesiony w II poł. XIX w. budynek Centralnego Laboratorium Chemicznego, w którym zlokalizowana jest „Izba Tradycji Hutniczej”. Została ona utworzono i oddana do użytku w 1984 r., z okazji 150-lecia istnienia zakładu. Zgromadzono tutaj wiele pamiątek związanych z hutnictwem i koncernem Giesche. Na stałą ekspozycję składają się m.in.: panorama kompleksu zaprojektowanego przez Zillmannów, eksponaty techniczne, narzędzia pracy hutników, a także dawne formy i wyroby z cynku, stare dokumenty, maszyny do pisania, porcelana, pamiątkowe kufle, kryształy, talerze i popielnice, a nawet oryginalna akcja spółki Giesche. W czasie zwiedzania można obejrzeć stare filmy nakręcone w czasie procesu produkcji metali nieżelaznych, stare fotografie, rysunki techniczne, fragment drewnianego ołtarza ze św. Florianem, malarstwo oraz grafikę. W zbiorach znajduje się ekwipunek hutniczej straży pożarnej, m.in.: hełmy, gaśnice, alarm przeciwpożarowy i drewniana strażacka sikawka.

W placówce mieści się również siedziba Stowarzyszenia na rzecz powstania Muzeum Hutnictwa Cynku. Byli pracownicy i zarazem działacze stowarzyszenia pełnią rolę przewodników i oprowadzają zwiedzających po obiektach huty.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Początki szopienickiej huty sięgają 1834 r., kiedy to firma Bergwerksgesellschaft Georg von Giesches Erben uruchomiła w Szopienicach hutę cynku „Wilhelmina”. W 1863 r. dobudowana została tutaj huta ołowiu. Po rozbudowie przeprowadzonej na początku XX w. huta „Szopienice” stała się największym na Śląsku producentem metali nieżelaznych i największym ośrodkiem produkcji kadmu na świecie. W 1948 r. jej działalność poszerzyła się o Wydział Rafinerii Miedzi.

Od 1972 r. w obrocie handlowym zakład funkcjonuje jako Huta Metali Nieżelaznych „Szopienice”. W 1998 r. huta została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W 2000 r. huta została skomercjalizowana, a nowo powstała spółka akcyjna stała się częścią grupy kapitałowej Impexmetal SA, zaś w 2005 r. weszła w struktury grupy kapitałowej Boryszew SA.

26 września 2008 r. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w Warszawie zadecydowało o rozwiązaniu spółki i rozpoczęciu procesu likwidacji zakładu.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Uwagi

Zabytkowe zabudowania huty „Szopienice” z zasady nie są udostępnione do zwiedzania. Jedynym budynkiem, który można zwiedzać jest Izba Tradycji Hutniczej, czynna w każdą środę w godz. od 9:00 do 13:00 lub po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

ks. mjr. Karola Woźniaka 12c
40-389 Katowice
Tel.: (32) 789 19 99, (32) 789 39 99
place
50.258002, 19.106393Skopiowano do schowka
N50º15'28.807", E19º6'23.015"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Zabytek techniki
Miejsce/obiekt zaliczone w skład zabytków techniki.
Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.