Bitwa o Twierdzę Koźle
Wyjątkowa historia Koźla, miasta-twierdzy co roku przypomina o ludziach, wydarzeniach i odległych czasach. Jak za dawnych lat wojska z XVIII i XIX wieku toczą walkę o kozielską ziemię. Napoleońskie wojska w 1807 roku brały udział w oblężeniu Twierdzy Koźle.
Na pamiątkę tego wydarzenia organizowane są dni kozielskiej twierdzy, podczas których mieszkańcy i turyści mogą obserwować rekonstrukcję historycznej bitwy o twierdzę Koźle, którą w 1807 roku oblegała Wielka Armia Napoleona. W tym roku podobnie jak przed 205 laty wojska bawarskie i francuskie próbowały zdobyć szańce bronione przez Prusaków.
Jest to nie lada gratka dla fanów historii, bowiem do Koźla przyjeżdżają grupy rekonstrukcyjne w mundurach sprzed dwóch stuleci, którzy przy wystrzałach armat oraz broni skałkowej, identycznej z tą używaną przed dwoma wiekami zdobywają twierdzę. Taka inscenizacja robi ogromne wrażenie, można poczuć się jak na prawdziwym polu bitwy sprzed laty.
Dni Twierdzy są organizowane ku pamięci tragicznych wydarzeń z 1807 r., kiedy wojska napoleońskie, którymi dowodził Hieronim Bonaparte (brat Wielkiego Napoleona), przez kilka miesięcy natarczywie atakowały twierdzę. Miasto zostało mocno zniszczone, wielu żołnierzy pruskich straciło życie, a dodatkowo panował tyfus. W takich warunkach ciężko było dalej walczyć, dlatego obrońcy twierdzy skapitulowali przed armią Napoleona. W 1873 r. kozielska twierdza została rozbrojona.
Źródło: polskaniezwykla.pl