Twierdza Koźle - Budynek forteczny

Nr w rejestrze zabytków:
828/64 z 21.04.1964
Twierdza Koźle - Budynek forteczny - budynek forteczny na wyspie w kozlu
Twierdza Koźle - Budynek forteczny - kedzierzyn kozle 12
Data powstania obiektu: ok. 1750 r.

Świetnie zachowany, wybudowany na kształcie podkowy budynek jest jedynym tego rodzaju obiektem w Kędzierzynie-Koźlu. Jego pierwotna funkcja miała związek z budową umocnień twierdzy w połowie XVIII wieku. W czasie istnienia Twierdzy Koźle budynek ten pełnił funkcje wartowni numer 2. O jego przeznaczeniu świadczą także otwory w piwnicach. Po zlikwidowaniu Twierdzy przez władze Pruskie w 1873 roku obiekt przestał pełnić obronne zadania. Na szczęście w dniu 30 lipca 1875 roku teren całej wyspy został przejęty przez Ministerstwo do spraw Rolnictwa z przeznaczeniem pod stworzenie państwowego stada ogierów. Swoje funkcjonowanie stado rozpoczęło w roku 1876 pod kierownictwem dyrektora hrabiego von Knobelstdorffa. Dyrektor miał do pomocy rachmistrza, paszowego i 34 masztalerzy, którzy zaadoptowali półokrągły budynek na pomieszczenia mieszkalne. Do ich obowiązków należało opiekowanie się stadem liczącym 60 ogierów.

W charakterze stajennych zatrudniano młodych ludzi, którzy odbyli wcześniej trzyletnią służbę w pułku konnym. Po półrocznym okresie próby przyjmowało się ich jako stajennych, a po kilkuletniej pracy nadawano status urzędnika państwowego. Żonaci stajenni otrzymywali mieszkania na terenie stadniny. Stajenni wolnego stanu oraz ci, którzy mieszkali poza terenem stada mieli zapewnione wyżywienie w kantynie mieszczącej się na terenie wyspy.

Budynek o charakterystycznej półokrągłej bryle do dzisiaj pełni funkcję mieszkalną.

Źródło: citywalk.info

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

Wyspa 3
47-200 Kędzierzyn-Koźle
place
50.338216, 18.149886Skopiowano do schowka
N50º20'17.578", E18º8'59.59"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).