Zespół klasztorny franciszkanów w Koźlu

Nr w rejestrze zabytków:
1200/66 z 18.02.1970
Data powstania obiektu: 1749-1753 r.

Kolejne ograniczenia w rozwoju przestrzennym miasta wprowadziła przebudowa twierdzy w 1743 r. według projektu G.Walrawego z kształcie 6 ramiennej gwiazdy. W ramach dostosowywania planu miasta do potrzeb twierdzy (Festung Cosel) wyburzono wiele istniejących wcześniej budynków, m.in. wybudowany 13 lat wcześniej kościół i klasztor franciszkanów. Wobec tego faktu zaistniała potrzeba budowy nowego zespołu klasztornego w obrębie staromiejskiego układu, ok. 50 m na płd.-wsch od Rynku. Przyczyniło się to do dalszego zacieśniania zabudowy miejskiej.

Obecny barokowy klasztor i kościół oo Franciszkanów wzniesiony został w centrum otoczonego fortyfikacjami miasta w latach 1749-1753 przez budowniczego Jerzego (Jana?) Heinze. Klasztor trójskrzydłowy, założony na planie litery C, otacza wraz z kościołem usytuowanym od południa, wewnętrzny czworoboczny wirydarz. W 1767 Józef Beyer (Baworski) z Opavy wykonał polichromię iluzjonistyczną na sklepieniu nawy kościoła z przedstawieniem Estery przed Aswerusem o oryginalnym przesunięciu perspektywicznym. Zespół objęty jest ochroną konserwatorską na mocy wpisu do rejestru zabytków. Obecnie zespół znajduje się w rękach dwóch właścicieli, klasztor w posiadaniu osoby prywatnej, kościół franciszkański, obecnie filialny p.w. Wniebowzięcia NMP w posiadaniu Parafii Rzym.-Kat. p.w. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej. W kościele od wielu lat realizowane są prace remontowo-konserwatorskie prowadzone ze środków własnych parafii, wspomagane dotacjami Gminy Kędzierzyn-Koźle. W 1998 r. wymieniono pokrycie dachowe. W 2001 r. rozpoczęto szeroko zakrojony remont budowlany kościoła wraz renowacją wnętrza i rewaloryzacją wystroju, m.in. konserwacją polichromii.

Źródło: kedzierzynkozle.pl

Zaktualizowano 4 lata temu

Dane teleadresowe

dr. Wojciecha Czerwińskiego 3
47-220 Kędzierzyn-Koźle
place
50.333033, 18.147459Skopiowano do schowka
N50º19'58.919", E18º8'50.852"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Kościół rzymskokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.