Kapliczka-dzwonnica tzw. pańszczyźniana w Koźlu
A-167/2011 z 12.09.2011
Wybudowana w 1814 roku, stanowi cenne świadectwo minionej epoki. Kapliczka zachowała cechy architektoniczne i stylistyczne, posiada wartość historyczną i stanowi cenny element krajobrazu kulturowego.
Kapliczka usytuowana jest pośrodku miejscowości, od północy graniczy z zabudowaniami gospodarczymi posesji nr 33. Wolnostojąca, zbudowana w roku 1814. Murowana, otynkowana. Dwukondygnacyjna, dzielona profilowanymi gzymsami: kordonowym, krytym dachówką oraz koronującym; dach namiotowy kryty gontem. Założona na planie kwadratu z narożami wciętymi, lekko zaokrąglonymi. Ściany I kondygnacji z podziałami ramowymi, otwory okienne zamknięte łukiem pełnym. II kondygnacja przepruta otworami o łuku pełnym zamkniętym uskokiem, pod parapetami prostokątne płyciny; wewnątrz dzwon. Wejście zamknięte łukiem pełnym z umieszczonym w szczycie kluczem, a nad nim inskrypcja „Na znak wdzięczności Panu Bogu za uwolnienie od pańszczyzny w Roku Pańskim 1814". Wnętrze nakryte sklepieniem żaglastym.
Źródło: zabytek.pl
Kapliczka zbudowana została w roku 1814, na pamiątkę zniesienia pańszczyzny, o czym świadczył napis nad drzwiami wejściowymi „Na znak wdzięczności Panu Bogu, za uwolnienie od Pańszczyzny, Wystawiono, w roku 1814". W 1926 roku dokonano renowacji kaplicy, a nad napisem w języku polskim umieszczono napis po niemiecku. Obecnie oryginalna inskrypcja w języku polskim została zmieniona w liternictwie i częściowo w treści. W 2013 roku kapliczka przeszła generalną konserwację.
Źródło: zabytek.pl