Krzyż - Boża Męka (ul. Rodzinna) w Kobiórze

Data powstania obiektu: 1890 r.

Postument: Podstawa dwustopniowa, dolna część znacznie szersza. Cokół oddzielony od podstawy wgłębieniem i ostro profilowaną listwą. Z frontu i po bokach cokołu prostokątne płyciny. Na frontowej ścianie tablica fundacyjna z napisem łacińskim: O crux ave spes unica! [Bądź pozdrowiony Krzyżu, nasza jedyna nadziejo] - fragment starego hymnu Vexilla Regis) i polskim: Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata oraz data Anno Domini 1890. Cokół fazowany. Cokół zwieńczony daszkowym gzymsem przechodzącym w masywną podstawę krzyża.

Figury: Krzyż nie posiada figur.

Krzyż: Krzyż na stopce o złożonej strukturze, w postaci czterech przypór o schodkowej konstrukcji, uzupełnionych kryształowymi dostawkami. Krzyż masywny, z fazowanymi belkami i prosto zakończonymi ramionami. Figura Chrystusa duża, niemal wielkości krzyża, z otwartymi dłońmi. Kartusz INRI metalowy, poziomy, z wygiętymi pod kątem prostym krawędziami.

Otoczenie: Krzyż stoi na wybrukowanym placyku, otoczony ozdobnym metalowym płotkiem. Za płotem rozrośnięte cyprysy. Z przodu posadzono rododendrony, które za jakiś czas zasłonią krzyż. Obok tablica informacyjna.

Uwagi: Krzyż stoi w dawnym centrum miejscowości, w pobliżu dawnej (nieistniejącej) szkoły, przy drodze do Świerczyńca i Bierunia.

Źródło: przydrozne.eu

Zaktualizowano 3 lata temu

Dane teleadresowe

Rodzinna
43-210 Kobiór
place
50.0602900725609, 18.9462140777175Skopiowano do schowka
N50º3'37.044", E18º56'46.371"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.