Kaplica pw. Matki Bożej Różańcowej w Kozińcu

Opis

Kaplica pw. Matki Bożej Różańcowej w Kozińcu, w kórym znajduje się obraz Matki Bożej Różańcowej z XIX wieku. Kaplica należy do parafii Matki Bożej Pocieszenia w Świnnej Porębie – parafia archidiecezji krakowskiej Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego, wchodząca w skład dekanatu Wadowice – Południe.

Źródło: wikipedia.pl

Obraz MB Różańcowej

Matka Boża Różańcowa w Kozińcu – XIX wieczny obraz znajdujący się na ołtarzu głównym kaplicy w Kozińcu.

Obraz został namalowany przed 1818, przez nieznanego malarza. Pierwotnie znajdował się w pierwszej drewnianej kaplicy wzniesionej w 1818. W 1880 obraz został przeniesiony do nowej murowanej kaplicy fundacji gminnego pisarza Józefa Brędzy wzniesionej na miejscu starej, 6 października 1883 podczas pierwszej mszy świętej w nowej kaplicy obraz otrzymał ozdobną suknię, fundacji fundatora kaplicy (nie wiadomo co się z nią stało), także nowy ołtarz. W tym samym roku został napisany list do ojca świętego, lecz nie wiadomo, czy kuria go wysłała, w liście był wspomniany obraz w części zdania prośby o nadania opustu zupełnego dla kaplicy, opisującego reszty wyposażenie kaplicy słowami: „Reszta rzeczy i przyborów znajduje się w tejże kaplicy, a ponieważ już dekretem udzielonym 3 X 1883r. odprawowały się w tejże msze święte przez 10 lat, niżej podpisani gospodarze całej wsi Koziniec, upraszają najpokorniej Waszą Świętobliwość-Ojcze Święty o nadanie odpustu zupełnego tejże kaplicy w jesiennej porze, w której się znajduje obraz Królowe Niebios Matki naszej Częstochowskiej na tem miejscu w ołtarzu z dawniejszej malutkiej kapliczki blisko temu 70 lat, ten sam przy którym pokorne modły wznoszone były, więc i my nadal tego zapomnieć nie chcemy”. W 1938 miejscowy stolarz Jan Kapłon wykonał nowy drewniany ołtarz (istniejący do dziś), a został poświęcony 29 października 1938 roku. Kaplicę w 1959 odwiedził biskup Karol Wojtyła na wizytacji w parafii św. Wojciecha w Mucharzu. Z powodu niemieszczenia się, mieszkańcy w 1980 i 1991 przebudowali kaplicę, w tym obraz był przemieszczany. W 2008 obraz, ołtarz i kaplicę, na zlecenie proboszcza Janusza Żmudy, oddano renowacji (zmieniając kolorystykę ołtarza, za radą renowatora zasłonięto oryginalną ramę, w której były umieszczone żarówki dokoła obrazu).

Obraz przedstawia Maryję siedzącą na tronie z Dzieciątkiem Jezus na kolanach. U jej stóp po lewej stronie klęczy św. Dominik, a po prawej św. Katarzyna ze Sieny. Maryja lewą ręką przytrzymuje małego Jezusa, a prawą ręką podaje różaniec świętemu Dominikowi. Jezus podaje różaniec świętej Katarzynie ze Sieny Wokół głowy Matki Bożej znajduje się krąg 12 gwiazd. Postacie Matki Bożej wraz z Jezusem siedzi na wielkim drewnianym tronie. Tło w kolorach ciemnego brązu. Obraz mieści się w drewnianym złoconym ołtarzu, po obu stronach ołtarza znajdują się stare drewniany figury z pierwotnego ołtarza (z lewej strony w czerwonej szacie święty Piotr, a z prawej strony w niebieskiej szacie święty Paweł. Pod obrazem znajduje się tabernakulum fundacji byłego proboszcza (teraz prałat) Jana Marcisza z Mucharza, na nim drewniany krzyż z pierwotnego ołtarza, a po obu stronach tabernakulum znajduje się dwie drewniane figury nieznanych biskupów, także z pierwotnego ołtarza.

Źródło: wikipedia.pl

Msze Święte

Godziny Mszy Świętych w kościele Matki Bożej Pocieszenia w Świnnej Porębie:

  • NIEDZIELA i ŚWIĘTA: 9.30
  • W TYGODNIU:
    • Poniedziałek: 18.00
    • Czwartek: 7.00
    • Piątek: 18.00
Zaktualizowano 3 miesiące temu

Dane teleadresowe

Koziniec 80
34-106 Koziniec
place
49.82556419203359, 19.500618640852274Skopiowano do schowka
N49º49'32.031", E19º30'2.227"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki
Beskid Mały

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.