Krzyż - Boża Męka (ul. Plac ks. Kochaja) w Kozach
Postument: Podstawa dwuelementowa. Dolny element podstawy znacznie szerszy. Na nim płyta zwężająca się ku górze łamanym, esowatym profilem. Górna część podstawy z kwadratową frontową ścianą. Ściany tej części podstawy zdobią ramki z łukowo wyciętymi narożnikami. We frontowej ramce napis fundacyjny: Fondatorowie Gmina Tuteisza R.P. 1861
. Pomiędzy podstawą a cokołem łukowo zwężająca się płyta. Cokół z falistymi bokami, ujęty w jednostronne woluty. Boczne ściany cokołu zdobi relief w formie rośliny wyrastającej z kielicha. Gzyms cokołu wydatny z obszernymi, profilowanymi wygięciami. W polach wygięć putta. Nad frontowym wygięciem Czaszka Adama. Górna część gzymsu łącząca się ze stopką krzyża, jest opleciona przez węża.
Figury: Na froncie cokołu płaskorzeźbiona Matka Boża na stopniu o wygiętych nóżkach. Maria z lekko przechyloną głową ręce skrzyżowała na piersiach. W jej pierś wbity jest miecz.
Krzyż: Stopka krzyża o lekko wypukłych ścianach jest odcięta dwiema listwami i zdobiona pięciolistnymi rozetkami. Krzyż wysoki, z ramionami zakończonymi w zaokrągloną strzałkę. Na końcach ramion krzyża pięciolistne rozetki. Na krzyżu wtórna figura Chrystusa. Kamienny kartusz INRI w układzie pionowym, z odwiniętymi końcami.
Otoczenie: Krzyż, podniesiony na schodkowo ułożonych płytach, stoi na skraju placu, przy ogrodzeniu posesji. W tle wysoki żywopłot i stare lipy. Ozdobną roślinność posadzono też obok krzyża.
Źródło: przydrozne.eu