Arsenał - Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

Arsenał - Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie - noresize
Arsenał - Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie - krakau 1
Arsenał - Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie - noresize 2
Arsenał - Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie - arsenal w krakowie 01
Arsenał - Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie - noresize 1
Arsenał - Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie - krakow carpenter tower a70
Arsenał - Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie - murymiejskie zachowanyfragment pelneujecieodstronyplant pol krakow
Aktualna funkcja: Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie
Data powstania obiektu: 1874 r.
Opis

Arsenał jest częścią Muzeum Książąt Czartoryskich – Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Założeniem wystawy stałej sztuki starożytnej, mieszczącej się na 1 piętrze w Arsenale, jest ukazanie kompleksowego obrazu sztuki kultur starożytnych. Trzon ekspozycji stanowi zbiór pozyskany przez księcia Władysława Czartoryskiego w 2. połowie XIX w.. Jako dopełnienie głównej ekspozycji sztuki starożytnej zwiedzający może zobaczyć dwie wystawy w pomieszczeniach baszt przylegających do budynku Arsenału: wybór monet greckich i rzymskich oraz zespół obiektów z terenu Polski pochodzący z kolekcji prahistorycznej księcia Władysława Czartoryskiego.

Na wystawie stałej Muzeum Narodowego w Krakowie w Arsenale można obejrzeć 1000 obiektów z terenów Bliskiego Wschodu, Egiptu, Grecji i Italii. Najstarsze pochodzą z III tysiąclecia p.n.e., a najmłodsze z VII wieku n.e.

Główna część wystawy to zbiory z kolekcji Władysława Czartoryskiego. Jego istotnym uzupełnieniem jest zespół obiektów z Muzeum Narodowego w Krakowie i z kolekcji Rodziny Potockich z Krzeszowic, która obejmuje głównie rzeźby i płaskorzeźby rzymskie. Obiekty te były przechowywane do 1940 roku w pałacu Potockich w Krzeszowicach pod Krakowem, a dekadę później przeszły w depozyt Muzeum Narodowego w Krakowie.

„Trasa zwiedzania pozwala zapoznać się z poszczególnymi zespołami zabytków w układzie podróży po basenie Morza Śródziemnego: od Egiptu przez Italię, Grecję, Azję Mniejszą, na Egipcie z czasów rzymskich kończąc. W poszczególnych gablotach znajdują się obiekty wszystkich dziedzin rzemiosła starożytnego: eksponowana jest kamienna rzeźba architektoniczna, dekoracyjna, portretowa, funeralna, rzeźba w drewnie, wyroby odlewane i wykuwane z brązu, srebra, złota oraz malarstwo na drewnie, wyroby gliniane, plecionkarskie, fajansowe i ze szkła. Są to przedmioty codziennego użytku, kultowe, dekoracyjne, a także należące do wyposażenia grobowego” – pisze kuratorka wystawy Dorota Gorzelany-Nowak.

Źródło: krakow.pl / krakow.travel

Historia

W Arsenale Miejskim w 1874 roku rozpoczęła się historia Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, zainicjowana przez księcia Władysława Czartoryskiego. Wtedy budynek wraz z basztami – Stolarską i Ciesielską – został przekazany na cele muzealne, które realizowane są do dziś.

W latach 2014–2016 dzięki dotacjom z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, Gminy Miejskiej Kraków wykonano remont konserwatorski elewacji zewnętrznych budynku Arsenału i baszt. Od 2017 roku kompleksowa przebudowa Arsenału prowadzona była przez Muzeum Narodowe w Krakowie. W ramach prac m.in. odtworzono historyczne przekrycie dachu, wykonano remont konserwatorski wnętrz i przygotowano pomieszczenia do ponownego pełnienia funkcji muzealnych. Prace dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a współfinansowano z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Obecnie w budynku Arsenału można oglądać stałą wystawę „Źródła. Galeria Sztuki Starożytnej”, będącą częścią Muzeum Czartoryskich.

Źródło: mnk.pl

Uwagi

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek - niedziela: 10.00-18.00
Zaktualizowano 8 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Pijarska 8
31-015 Kraków
Tel.: +48 12 370 54 66
place
50.065042, 19.940640Skopiowano do schowka
N50º3'54.151", E19º56'26.304"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Na deszcz
Miejsce/obiekt, który charakteryzuje się możliwością zwiedzania niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Nieczynne w poniedziałki

Dni bezpłatnego wstępu

Wtorek

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.