Aktualna funkcja: Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Niegdyś otaczały cały Kraków. Dziś Mury Obronne to fragment dawnych fortyfikacji miejskich z główną bramą wjazdową do miasta Bramą Floriańską i trzema basztami: Pasamoników, Ciesielską i Stolarską.

Wejście na mury prowadzi przez Basztę Pasamoników, która powstała w pierwszej połowie XIV wieku. To jedyna baszta udostępniona do zwiedzania. Tu na kolejnych trzech poziomach znajduje się ekspozycja muzealna, na której można obejrzeć makietę fortyfikacji, stroje i broń obrońców miasta, a także obejrzeć film ukazujący rozwój fortyfikacji Krakowa. Baszta Pasamoników broniona była niegdyś przez cech rzemieślników wyrabiający pasy i frędzle, z których najsłynniejszy to Marcin Oracewicz, zasłużony w czasie obrony miasta podczas Konfederacji Barskiej. Stał się patronem obrońców miasta, a jego kamienne popiersie zdobi Celestat – historyczną siedzibę Bractwa Kurkowego. Trasa zwiedzania wiedzie przez ganki straży wzdłuż murów. Nad wejściem w Bramie Floriańskiej znajduje się tak zwana kaplica – przebudowany w XIX wieku na kaplicę dawny magazyn na broń. Obecnie nie używana do celów kultu religijnego. Brama Floriańska, zwana Porta Gloriae, została wybudowana w 1307 roku i stała się najważniejszą bramą wjazdową do Krakowa na Drodze Królewskiej. Od strony miasta zdobi ją płaskorzeźba świętego Floriana z początków XVIII wieku. W XIX wieku od strony Plant ozdobiona została kamiennym orłem piastowskim wykonanym według projektu Jana Matejki. Spacer po murach kończymy przy baszcie Stolarskiej z XIV wieku, która jest arsenałem z XVI wieku, jest połączona z Basztą Ciesielską.

Źródło: visitmalopolska.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

Basztowa
30-547 Kraków
place
50.064806, 19.941859Skopiowano do schowka
N50º3'53.302", E19º56'30.692"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Nieczynne w poniedziałki

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.