Schron w budynku "Z" w Krakowie

Data powstania obiektu: lata 50-te XX w.

Obecnie w zabytkowych wnętrzach dawnych budynków Centrum Administracyjnego Huty im. Sendzimira przygotowane są trzy trasy turystyczne: zabytkowe wnętrza budynku Z, schron w budynku S, w którym zlokalizowane było Stanowisko Dowodzenia oraz schron typowy w budynku Z.

Czas zwiedzania uzależniony jest od liczebności i charakteru grupy, zwiedzanie każdej z tras zajmuje między 40 a 60 minut. Trasy można odwiedzać pojedynczo lub łączyć je w dłuższe zwiedzanie.

Zabytkowe wnętrza budynku Z (Zarządu)

Z racji pełnienia funkcji reprezentacyjnych budynek Z zyskał bardzo bogate zdobnictwo z dużą ilością okładzin kamiennych, ręcznie kutej ślusarki, mebli i oświetlenia zaprojektowanego specjalnie dla tego budynku. W trakcie wycieczki zobaczymy najbardziej reprezentacyjne pomieszczenia budynku: hol wejściowy, klatki schodowe, najciekawsze korytarze, salę 157 (duża aula), małe sale konferencyjne, gabinety: dyrektora generalnego, głównego inżyniera czy dyspozytora. Przejdziemy też podziemnym tunelem łączącym budynki Z i S. W zależności od liczebności grupy i dostępności pomieszczeń będzie można również zobaczyć pomieszczenia kasowe ze skarbcem lub salę teatralną w budynku S. Trasa dostępna jest do zwiedzania z Fundacją Promocji Nowej Huty i Małopolskim Stowarzyszeniem Miłośników Historii Rawelin.

Schron w budynku S (Socjalnym)

To wyjątkowy schron nie tylko w skali Krakowa, ale całej Polski!

Stanowisko Dowodzenia kombinatu na wypadek zagrożenia (głównie wojny). Obiekt jest zachowany w bardzo dobrym stanie, z praktycznie kompletnym wyposażeniem w większości z końca lat 50-tych. W schronie tym w przypadku zagrożenia miały przebywać osoby odpowiedzialne za prowadzenie akcji ratunkowej oraz nadzór nad procesami technologicznymi. Schron podzielony jest na szereg pomieszczeń o ściśle określonym przeznaczeniu np: sala dowodzenia, kancelaria, centrala telefoniczna czy punkt przyjmowania meldunków. Możemy w nim między innymi zobaczyć działająca centralę telefoniczną z 1958 roku, czy stół dowodzenia zaprojektowany specjalnie do tego obiektu i wykonany w 1970 roku. Trasa dostępna jest do zwiedzania z Fundacją Promocji Nowej Huty i Małopolskim Stowarzyszeniem Miłośników Historii Rawelin.

Schron w budynku Z

Był typowym schronem przygotowanym dla pracowników budynków Centrum Administracyjnego. Składał się z kilku izb schronowych wyposażonych w proste ławy do siedzenia. W obiekcie przygotowano wystawę prezentującą polski i czechosłowacki sprzęt obrony cywilnej, w tym między innymi prawdopodobnie ostatnią w kraju kolekcję makiet szkoleniowych Obrony Cywilnej oraz wystawę zdjęć z wyprawy do czarnobylskiej strefy wykluczenia. W sumie w schronie zgromadzono około trzech tysięcy eksponatów. W ramach wycieczki zobaczymy również salę szkoleniową Obrony Cywilnej, w której prowadzone były szkolenia dla pracowników, a obecnie zgromadzonych jest tam sporo eksponatów związanych z OC. Trasa dostępna jest do zwiedzania wyłącznie z Małopolskim Stowarzyszeniem Miłośników Historii Rawelin.

Źródło: nca.malopolska.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

Ujastek 1
31-752 Kraków
Tel. kom.: +48 791 605 879
Tel. kom.: +48 507 006 617
place
50.07866800663162, 20.066937325327853Skopiowano do schowka
N50º4'43.205", E20º4'0.974"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Podziemna trasa turystyczna
Miejsce/obiekt udostępniający do zwiedzania podziemną trasę turystyczną.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Sezonowy

Inne w kategorii: Militaria To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.