Tabliczki upamiętniające datki na odbudowę Wawelu

Aktualna funkcja: Wawelskie cegiełki
Opis

Cegiełki – kamienne bloczki z nazwiskami ofiarodawców na rzecz odnowy Wawelu, wmurowane w mur oporowy, nieustannie budzą zainteresowanie wszystkich, którzy podążają na wzgórze drogą od ulicy Kanoniczej.

Historia

Trudna sytuacja ekonomiczna II Rzeczpospolitej, odradzającej się po 123 latach niewoli, spowodowała brak funduszy na prowadzoną od 1905 restaurację Wawelu. Groziło to przerwaniem wykonanych dotychczas prac. Adolf Szyszko-Bohusz, od 1916 kierownik restauracji Zamku Królewskiego na Wawelu, w 1921 wezwał społeczeństwo do składania datków na ten cel, a cegiełki są efektem jego apelu.

Postanowiono, że ofiarodawca 30.000 marek (koszt odnowienia zamku przez jeden dzień w roku) lub ofiarodawcy składający taką sumę drobnymi kwotami na imiennych listach składkowych, będą mieli prawo umieścić krótki napis i ewentualnie swoje nazwisko na kamiennym bloczku wmurowanym w „mur obronny”. W obliczu szalejącej inflacji wysokość wpłat ulegała zmianie, tak by wynosiła około 10 USD.

Apel ten znalazł duży oddźwięk w kraju, a także zagranicą. Na rzecz Wawelu wpłacały ofiary szkoły, urzędy i instytucje oraz osoby prywatne.

Źródło: wawel.krakow.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Podzamcze
30-001 Kraków
place
50.055244, 19.936191Skopiowano do schowka
N50º3'18.878", E19º56'10.288"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.