Studnia Kazimierz w Krościenku nad Dunajcem
Na rynku w Krościenku, niedaleko kościoła można obejrzeć Studnię Kazimierz - masywną, żeliwną, ze sporym kołowrotkiem. Ponad studnią stanął daszek pokryty gontem, oparty na czterech drewnianych słupach. Studnia wydaje się bardzo wiekowa, ale tak nie jest! Jak się okazuje, jest to studnia jubileuszowa, która stanęła tu w 1998 roku, z okazji 650 lecia Krościenka.
Studnia stylizowana na zabytek to ciekawostka w uroczym Krościenku, przy której zawsze widać turystów. Nazwa studni nawiązuje do króla Kazimierza Wielkiego.
Woda ze zdroju Ziemroźka wypływa ze szczelin wapiennych w Pienińskim Parku Narodowym. Suma składników stałych wynosi 417.08 mg/l – woda niskozmineralizowana o niskiej zawartości sodu. DOJAZD: zdrój położony na obrzeżach Rynku w Krościenku nad Dunajcem nieopodal kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Aby dojechać do zdroju należy na jedynym w Krościenku rondzie kierować się na Nowy Targ i po przejechaniu ok. 300 m skręcić w lewo. Po przejechaniu całego rynku po prawej stronie widoczna jest drewniana studnia gdzie jest umiejscowiony zdrój.
Skład mineralny wód:
- kation wapniowy (Ca2+) – 88.18 mg/l
- kation magnezowy (Mg2+) – 10.94 mg/l
- kation sodowy (Na+) – 1.50 mg/l
- kation potasowy (K+) – 0.62 mg/l
- anion wodorowęglowy (HCO-3) – 262.38 mg/l
- anion siarczanowy (SO-4) – 25.50 mg/l
- anion chlorkowy (Cl-) – 8.87 mg/l
- anion fluorkowy (F-) – 0.04 mg/l
Źródło: polskieszlaki.pl / mineralnamalopolska.pl